ВИДЕО: Општина Центар ја стопира изградбата на улица на кејот на Вардар

ВИДЕО: Општина Центар ја стопира изградбата на улица на кејот на Вардар

Со 12 гласа за советот на Општина Центар ја стопираше одлуката за изградба на улица на кејот на Вардар. Сопствениците на објектите на кејот со аплауз ја поздравија одлуката да се стопира градбата на улица на чие место ќе бидат поставени зеленило, клупи и чешми.

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ жестоко се спротивставија на одлуката да не се гради улица. Тие ја побараа скицата за улицата иако таа им беше претходно приложена.

– Образложението за скица од претходните материјали не важи. Немаме скица каде ќе биде улица, а каде пешачка патека, рече Илија Илиовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Советниците повторно побараа да им биде кажано дали ќе биде обезбеден влез на итна помош и пожарна, иако и сопствениците на околните кафулиња потврдија дека како досега така и отсега ќе има простор за тие возила.

Поврзани вести

Профил Никола Димитров: Преговарач на Црвенковски,... Од преговарач во име на Бранко Црвенковски во спорот со Грција и советник за национална безбедност на Никола Груевски, до министер за надворешни работ...
ВИДЕО: Заев ги објави новите министри... Мандатарот за составување влада и лидер на СДСМ Зоран Заев вечерва ги објави имињата на кандидатите што ги предлага неговата партија за министри во но...
ВИДЕО: ЦО на СДСМ ги бира кандидатите за министри... Заседава централниот одбор на СДСМ. Партијата треба да одлучи за имињата кои ќе ги предложи за министри во новата реформска влада. Во јавноста...
Морачанин на Конгресот на Шведските Зелени: Потреб... Пратеничката од ДОМ, Маја Морачанин, учествуваше на интернационалниот семинар во рамките на Конгресот на Шведските Зелени, кој се одржува овој викенд ...
Времето утре – сончево и потопло... Времето утре ќе биде сончево и потопло, со мала до умерена облачност со појава на краткотраен умерен дожд на југот и со слаб ветер од североисточен пр...
(ВИДЕО) Касами: Заев не прифати редефинирање, БЕСА... Лидерот на БЕСА, Билал Касами на денешната прес конференција соопшти дека БЕСА оди во опозиција и дека нема да биде дел од новата влада. Според нег...