ВИДЕО: Општина Центар ја стопира изградбата на улица на кејот на Вардар

ВИДЕО: Општина Центар ја стопира изградбата на улица на кејот на Вардар

Со 12 гласа за советот на Општина Центар ја стопираше одлуката за изградба на улица на кејот на Вардар. Сопствениците на објектите на кејот со аплауз ја поздравија одлуката да се стопира градбата на улица на чие место ќе бидат поставени зеленило, клупи и чешми.

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ жестоко се спротивставија на одлуката да не се гради улица. Тие ја побараа скицата за улицата иако таа им беше претходно приложена.

– Образложението за скица од претходните материјали не важи. Немаме скица каде ќе биде улица, а каде пешачка патека, рече Илија Илиовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Советниците повторно побараа да им биде кажано дали ќе биде обезбеден влез на итна помош и пожарна, иако и сопствениците на околните кафулиња потврдија дека како досега така и отсега ќе има простор за тие возила.

Поврзани вести

Скопје и Демир Капија најтопли со 38 степени... Скопје и Демир Капија денеска се најтопли градови во Македонија со измерени 38 Целзиусови степени. Следуваат Штип и Тетово со 37, Гевгелија и Виница с...
Изгоре куќа во Речица, Кумановско... Момчило Стефановски, 55-годишен самохран родител од кумановското село Речица, невработен, татко на лице со попреченост, денеска преку медиумите, побар...
(ВИДЕО) Интервју со Димовски: Ќе барам отштета од ... ВМРО-ДПМНЕ остро ќе се спротивстави на ново поместување на локалните избори, ако некој има намера да ги одложи уште еднаш треба да каже во јавноста. Н...
Ѓорчев: Владата да одговори зошто ја менува страте... Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека со новата владина „Стратегија за интеграција на бегалци и странци во...
Реакција на општина Гази Баба пресот на СДСМ во Ка... „Градоначалникот Тони Трајковски со жителите на населеното место Камник како и со жителите на улица 5 и 6 во изминатиот период имаше неколку средби на...
ВИДЕО: ДУИ на локалните избори ќе излезе со нови к... Пратеникот на ДУИ, Реџаил Исмали од собранискиот прес-центар рече дека Демократската унија за интеграција е подготвена за престојните локални избори и...