Во Куманово одбележан Денот на Црвениот крст на Република Македонија

Во Куманово одбележан Денот на Црвениот крст на Република Македонија

Општинската организација на Црвениот крст од Куманово и одделот за трансфузија од Општата болница во Куманово денеска во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ го одбележаа Денот на крводарителите и Денот на Црвениот крст на Република Македонија.

Надлежните им доделија благодарници на повеќекратните крводарители од Куманово, оние кои дарувале крв по 10, 25, 50 и 75 пати.

– Лани имаме собрано 196 крвни единици повеќе во однос на 2015-та година кога собравме 2.763 единици. Задоволни сме од бројката, но сепак мора да се потенцира дека Куманово е најголема општина и ќе настојуваме бројот на крводарувања да биде поголем, изјави претседателот на Општинската организација на Црвениот крст Нухи Јусуфи.

Тој истакна дека најчесто крв дарува помладата генерација, од 20 до 35-годишна возраст. Според него, има доволно количини крв.

Докторката Лилјана Славковска од одделот за трансфузиологија информира дека бројот на крводарители постојано расте и додаде оти секој кој е здрав може да дарува крв.

– Дарувањето не предизвикува никакви последици по здравјето, напротив овозможува обнова на крвната плазма, како и на крвните тела, рече Славковска.

Ненад Алексовски, кој дарува крв веќе 50 пати, изјави дека почнал со крводарителството од средношколските денови и најави оти ќе продолжи се додека се чуствува добро.

Манце Ѓорѓевиќ 137 пати дарувал крв, а првпат дарувал крв за да му помогне на другар кој доживеал сообраќајна несреќа.

Поврзани вести

Реакција од Општина Кисела Вода... „Почитувани, во врска со вашиот текст под наслов “Мирен протест на жителите од „11 Октомври“ на булеварот „Борис Трајковски“, во насока на целосното, ...
Тимоние: Што побрзо да се најде решение за политич... Францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние денеска во Битола изјави дека очекува што поскоро да се реши политичката ситуација во која се н...
Димовски: Во Туфегџиќ го препознавам гласот на Сор... - Во Ивана Туфегџиќ не го препознавам гласот на иселените, нивните родители или сиромашните, туку гласот на Сорос, рече Илија Димовски во реплика на Т...
Без струја утре делови од Кисела Вода и Зелениково... Без електрична енергија утре од 06:30 до 10:00 часот ќе останат дел од корисниците од населба Драчево, делот кај ТИПО, делот кон село Долно Лисиче, се...
Здравствен дом Куманово ќе добие донација санитетс... Санитетско возило за кумановската Итна помош ќе донира Амбасадата на Словачка во Македонија, соопштија на денешната прес-конференција директорот на Зд...
СДСМ: Груевски е изолиран политичар, ниту едно лоб... „Пораките во Резолуцијата усвоена од Европската народна партија се уште еден доказ дека Груевски е изолиран политичар која ја изгуби довербата од сите...