Јапонска донација за пелагонискиот плански регион

Јапонска донација за пелагонискиот плански регион

Советот за развој на пелагонискиот плански регион со кој претседава градоначалникот на општина Ресен Ѓоко Стрезовски, денеска во Битола ја претстави најновата донација од јапонската амбасада за регионот, багер за чистење на речните корита и канали.

Пелагонискиот плански регион е силно издигнат над локалните критериуми и фокусиран на проектите од регионално значење, изјави Стрезовски на прес-конференцијата што се одржа во Битола.

– Посебни успеси постигнавме во руралните општини каде реализацијата на проектите беше многу ефикасна. Во меѓувреме добивме и поддршка од јапонската амбасада која за пелагонискиот регион додели грант од 70.000 евра за набавка на багер за чистење на речните корита и каналите со што ќе се подобри можноста за справување со евентуални поплави во деветте општини од пелагонискиот регион, потврди Стрезовски.

На денешната редовна седница на Советот за развој на пелагонискиот плански регион беа усвоени извештајот на програмата за работа на Центарот за развој на пелагонискиот регион-ЦРППР со седиште во Битола.

– Во моментов ЦРППР има одобрени над 400.000 евра за различни проекти со регионално значење од различни донатори како што се реконструкцијата на зелениот пазар во Демир Хисар, реконструкција на сала за културни настани во општина Долнени и набавка на против пожарно возило во општина Крушево, најави Емилиа Ѓероска, директорка на ЦРППР.

Поврзани вести

Мигрант физички нападнат и ограбен од тројца Пакис... Дваесет и тригодишен Пакистанец, кој на 19 јули пристигнал во селото Ваксинце, бил физички нападнат и ограбен од страна на тројца Пакистанци. Полиц...
Претепан скопјанец додека седел на клупа пред згра... Ноќеска околу 1 часот по полноќ С.Р. (58) бил претепан од шест непознати машки лица додека седел на клупа пред зграда на улицата „Боро Менков“ во Скоп...
Џаферовиќ: Ќе се интензивира парламетарната сорабо... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со претседавачот на Претставничкиот дом при Парламентарното собрание на БиХ, Ше...
(ВИДЕО) Средба Заев – Звиздиќ: Македонија и ... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владина делегација во состав Оливер Спасовски, министер за внатрешни рабо...
ВМРО-ДПМНЕ: Надлежните да понесат одговорност за н... ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека се додека истрагата за сквернавањето на православните гробишта во Љуботен стои во место, безбедноста на граѓаните е загр...
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е обична политичка алатка со огран... „СЈО е политичко обвинителство, под контрола на СДС. Сите отворени случаи од страна на СЈО како Таргет, Тврдина, Триста, Титаник, Траекторија, Тен...