Трамп: Тврдењата за руската интервенција на изборите во САД се измислица на демократите

Трамп: Тврдењата за руската интервенција на изборите во САД се измислица на демократите

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ги обвини демократите дека ги измислиле тврдењата за руската интервенција на претседателските избори во САД минатата година, нагласувајќи дека Конгресот и ФБИ треба да ги проверат информациите што биле објавени во медиумите.

– Демократите измислија и лансираа приказна со Русија, како алиби за тоа што водеа ужасна кампања. Имаа голема предност во изборниот колегиум и загубија!, напиша Трамп на неговиот Твитер налог.

– Вистинската приказна, што Конгресот, ФБИ и останатите треба да ја проучат е протекувањето на класифицирани информации. Сега треба да се открие од каде дошло истекувањето!, изјави американскиот претседател.

Трамп ја даде оваа изјава неколку часови пред сослушувањето, на кое се предвидува директорот на ФБИ Џејмс Коми и дирекоторот на Агенцијата за национална безбедност Мајкл Роџерс да дадат докази за тврдењата за руските хакерски дејствија и за тоа дали Русија била поврзана со предизборната кампања на Трамп.

Сослушувањето пред комисијата за разузнавање на Претставничкиот дом е едно од неколкуте истраги на комисијата на Конгресот за тврдењата за руската вмешаност.

Трамп напиша на Твитер дека поранешниот директор на националната разузнавачка служба Џејмс Клапер, синоќа во ТВ интервју наведе дека не знае дали има докази што би го поврзале Трамп или неговиот тим со Русија.

– Џејмс Клапер и други луѓе изјавија дека нема докази дека претседателот на САД конспирирал со Русија. Таа приказна е лажна вест и сите го знаат тоа!, нагласи Трамп.

Поврзани вести

Почина генерал Мануел Антонио Нориега... Генерал Мануел Антонио Нориега, поранешен воен лидер на Панама, почина на 83-годишна возраст. Нориега неодамна беше подложен на операција поради зд...
Русија силно ќе одговори на одлуката за протерувањ... Одлуката на молдависката Влада да протера петмина руски дипломати од земјата е насочена против политиката на претседателот Игор Додон, изјави заменик-...
Десет загинати во напад со автомобил-бомба во Багд... Десет лица загинаа, а 22 други се повредени доцна синоќа при експлозија на автомобил-бомба во близина на позната слаткарница во централниот дел на Баг...
Бритиш ервејз очекува реализација на сите летови о... Британската авиокомпанија Бритиш ервејз соопшти дека очекува денеска да бидат реализирани сите летови од аеродромот Хитроу по проблемите во компјутерс...
Меј подготвена за напуштање на ЕУ без договор за Б... Британската премиерка Тереза Меј изјави дека е подготвена да се откаже од преговорите со Европската унија за Брегзит доколку договорот не биде доволно...
Никола Страџен повеќе сака победа на лабуристите о... Шкотскиот прв министер и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Никола Старџен, изјави во Единбург дека на претстојните предвремени парламентарн...