Трамп: Тврдењата за руската интервенција на изборите во САД се измислица на демократите

Трамп: Тврдењата за руската интервенција на изборите во САД се измислица на демократите

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ги обвини демократите дека ги измислиле тврдењата за руската интервенција на претседателските избори во САД минатата година, нагласувајќи дека Конгресот и ФБИ треба да ги проверат информациите што биле објавени во медиумите.

– Демократите измислија и лансираа приказна со Русија, како алиби за тоа што водеа ужасна кампања. Имаа голема предност во изборниот колегиум и загубија!, напиша Трамп на неговиот Твитер налог.

– Вистинската приказна, што Конгресот, ФБИ и останатите треба да ја проучат е протекувањето на класифицирани информации. Сега треба да се открие од каде дошло истекувањето!, изјави американскиот претседател.

Трамп ја даде оваа изјава неколку часови пред сослушувањето, на кое се предвидува директорот на ФБИ Џејмс Коми и дирекоторот на Агенцијата за национална безбедност Мајкл Роџерс да дадат докази за тврдењата за руските хакерски дејствија и за тоа дали Русија била поврзана со предизборната кампања на Трамп.

Сослушувањето пред комисијата за разузнавање на Претставничкиот дом е едно од неколкуте истраги на комисијата на Конгресот за тврдењата за руската вмешаност.

Трамп напиша на Твитер дека поранешниот директор на националната разузнавачка служба Џејмс Клапер, синоќа во ТВ интервју наведе дека не знае дали има докази што би го поврзале Трамп или неговиот тим со Русија.

– Џејмс Клапер и други луѓе изјавија дека нема докази дека претседателот на САД конспирирал со Русија. Таа приказна е лажна вест и сите го знаат тоа!, нагласи Трамп.

Поврзани вести

Над пет милиони бегалци од Сирија... Бројот на сириските бегалци во Турција, Либан, Јордан, Ирак и Египет првпат надмина бројка од пет милиони од избивањето на судирите пред шест години, ...
Мали сипаници се шират во Европа, најкритично е во... Светската здравствена организација предупреди дека во Европа се шири епидемија на мали сипаници, особено во државите во кои е забалежано намалување на...
Кањете: Кина и ЕУ треба да бидат лидери во грижата... Кина и Европската унија треба да покажат заедничко лидерство во климатските промени и не можат да очекуваат „еднакво лидерство“ од новата администраци...
„Спејс икс“ ќе ја лансира првата рециклирана ракет... Американската компанија „Спејс икс“ вечерва ќе ја лансира во вселената својата прва рециклирана ракета. При лансирањето, за постигнување на брзина ќе ...
Рекс Тилерсон во посета на Турција... Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска пристигнува во посета на Турција, каде ќе се сретне со претставници на турските власти. Плани...
Дејвис не очекува дека Велика Британија ќе и плати... Британскиот министер за Брегзит Дејвид Дејвис изјави денеска дека не очекува оти Велика Британија ќе и плати 62 милијарди долари на Европската унија, ...