Алијансата за Албанците: Намерата на руското МНР е создавање нестабилност и хаос

Алијансата за Албанците: Намерата на руското МНР е создавање нестабилност и хаос

„Алијансата за Албанците” го осудува речникот кој во континуитет го генерира Руското МНР преку нејзините дипломати, кон земјите на Западен Балкан, особено на Македонија.

Веруваме дека намерата на Руското МНР е создавање нестабилност и хаос, на и онака тензичната ситуација, но и обид за одложувања на процесот на интеграција на земјите од Западен Балкан.

Посебен апел упатуваме до ВМРО-ДПМНЕ и нејзините “граѓански” марионети кои долго време се наведени во “игра” за дезинтеграција на земјата. Треба да се свестите дека Македонија е европска земја, со стратешката ориентација интеграцијата во НАТО и ЕУ преку почитување на демократските вредности и еднаквите права на сите заедници во Република Македонија, и тоа не може да биде поинаку освен како што е наведено во Извештаите на ЕК. Крајно време е да се воздржите од дневната политика и да и дадете предност на поширокиот интерес на граѓаните.

“Алијансата за Албанците” изразува загриженост во врска со фактот дека 12 годишното доцнење на процесот на интеграција на земјата, не беа доволни на оваа власт, па недостасуваше и предизвикување на вештачки протести со цел поттикнувањена меѓуетничка омраза и нетолеранција, која дополнително ќе ја загрози стабилноста на земјата и ќе го забави процесот за атерирање во евро-атланските структури“, се вели во соопштението на „Алијансата за Албанците”

Поврзани вести

Иванов на манифестацијата „Македонија во чест на С... Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска и утре ќе престојува во посета на Италијанската Република и Светиот Престол, по повод маниф...
Најстудено во Лазарополе, најмногу дожд во Ѓуриште... Во Лазарополе утрово беше најстудено, шест степени, а најмногу дожд изминатите 24 часа наврнале во Ѓуриште и Прилеп, 16 литри на метар квадратен. К...
Осумнаесет сообраќајки за два дена во Скопје... Сообраќајната полиција изминатите два дена на подрачјето на СВР Скопје изврши увид на 18 сообраќајни незгоди. Вчера се случиле седум сообраќајни незго...
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните оправдано се плашат за реали... ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштение наведува дека граѓаните оправдано се плашат дека претседателот на СДСМ Зоран Заев „е подготвен да ја реализира тиран...
Балканските лидери кај Могерини ветиле соработка и... Мандатарот за составување на нова Влада на Република Македонија, Зоран Заев, синоќа во Брисел учествуваше на состанок со премиерите на Србија, Албаниј...
Прва литургија во Бигорскиот скит на Светите Кирил... Во долнореканското село Битуше во присуство на поголем број верници, Бигорската обител и сестринствата од Рајчица и Пречиста, вчера првпат се одржа ли...