Алијансата за Албанците: Намерата на руското МНР е создавање нестабилност и хаос

Алијансата за Албанците: Намерата на руското МНР е создавање нестабилност и хаос

„Алијансата за Албанците” го осудува речникот кој во континуитет го генерира Руското МНР преку нејзините дипломати, кон земјите на Западен Балкан, особено на Македонија.

Веруваме дека намерата на Руското МНР е создавање нестабилност и хаос, на и онака тензичната ситуација, но и обид за одложувања на процесот на интеграција на земјите од Западен Балкан.

Посебен апел упатуваме до ВМРО-ДПМНЕ и нејзините “граѓански” марионети кои долго време се наведени во “игра” за дезинтеграција на земјата. Треба да се свестите дека Македонија е европска земја, со стратешката ориентација интеграцијата во НАТО и ЕУ преку почитување на демократските вредности и еднаквите права на сите заедници во Република Македонија, и тоа не може да биде поинаку освен како што е наведено во Извештаите на ЕК. Крајно време е да се воздржите од дневната политика и да и дадете предност на поширокиот интерес на граѓаните.

“Алијансата за Албанците” изразува загриженост во врска со фактот дека 12 годишното доцнење на процесот на интеграција на земјата, не беа доволни на оваа власт, па недостасуваше и предизвикување на вештачки протести со цел поттикнувањена меѓуетничка омраза и нетолеранција, која дополнително ќе ја загрози стабилноста на земјата и ќе го забави процесот за атерирање во евро-атланските структури“, се вели во соопштението на „Алијансата за Албанците”

Поврзани вести

Иванов на инагурацијата на Вучиќ... Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вечерва во Белград присуствуваше на свечениот прием по повод инаугурацијата на претседателот на ...
Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...