Поевтинуваат бенизните и дизелот

Поевтинуваат бенизните и дизелот

Бензините и дизел горивата од полноќ ќе поевтинат за два денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата малопродажна цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе биде 65 денари, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 67 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛОТ (Д-Е V) ќе се продава за 52, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 40,5 денари за литар.

За 1,337 денари поевтинува и мазутот и еден килограм ќе чини 26,955 денари.

Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија информира дека просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена била пониска за 6,38 отсо и изнесувала 51,570 долари за барел.

Поврзани вести

Министерството за финансии објави „Граѓански буџет... За да државниот буџет биде подостапен и транспарентен за граѓаните, тимот од Министерството за финансии изработи Граѓански буџет, во кој на начин близ...
ДСЗИ: Потврдено е труење со храна кај шест лица во... Државниот санитарен и здравствен инспекторат на ден 23.08.2017 година електронски ја доби завршната информација од ЈЗУ ЦЈЗ Скопје, во врска со труе...
Седмица тврди дека резултатите покажале дека нема ... Од сендвичарницата „Седмица“ испратија резултати од како што велат тестираните примероци во Центарот за јавно здравје спроед кои ги исполнуваат микроб...
Стаменковска: СДСМ го крати планираното зголемувањ... Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека СДСМ ги лаже пензионерите во Македонија и дека тие немале да добијат покач...
Просечната нето-плата во јуни 22.808 денари... Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија, во јуни годинава, изнесувала 22.808 денари и во однос на јуни лани била поголема за...
Османи: Степенот на искористеност на средствата од... Денес Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања заедно со Министерот за земјоделие, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски бе...