Мекалистер: Влијание на Балканот сакаат Русија, Турција, Кина…

Мекалистер: Влијание на Балканот сакаат Русија, Турција, Кина…

Претседателот на Комитетот за надворешно-политички работи на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер предупреди дека Балканот е чувствително подрачје каде своето влијание истовремено сакаат да го остварат Русија, Турција, Кина, Саудиска Арабија и Катар.

– Балканот е мошне чувствително подрачје, каде во најкус рок може повторно да се активираат судири, изјави Мекалистер за германскиот весник „Ди Велт“.

Мекалистер, кој е член на Христијанско демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел, додаде дека Европската унија со сите свои сили се обидува да се спротивстави на тие влијанија.

Тој изјави дека Москва во Србија се обидува да влијае врз медиумите, некои политичари, како и врз цивилното општество.

– Русија во Србија поддржува една дестабилизирачка политика. Тоа дава причина за голема загриженост, рече Мекалистер.

Тој нагласи дека истовремено медумите во Србија имаат голем број приврзаници на руската политика, што според него, исто така е голем проблем.

– За ЕУ тоа може само да значи дека нашата приврзаност кон Србија мора да добие поголема поддршка во тамошната политика и цивилното општество и нашето влијание мора да биде видливо, рече Мекалистер.

Поврзани вести

Посредникот на ОН во преговорите за Кипар се надев... Специјалниот претставник на ОН за Кипар, Еспен Барт Ајде изјави денеска дека се обидува да ги убеди лидерите на турската и грчката заедница на острово...
Црна Гора во јуни ќе стане членка на НАТО... Црна Гора во јуни ќе стане членка на НАТО, изјави денеска на прес-конференција генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. Тој прецизираш...
Во Валона запленети 932 кг марихуана... Албанската полиција во приморскиот град Валона запаленила 932 клограми мархуана, чија крајна дестинација требало да биде италјанскиот нарко-пазар. ...
Припадници на Фронтекс спасиле 28 мигранти покрај ... Европската агенција за гранична и крајбрежна стража соопшти дека нејзина поморска патрола спасила 28 мигранти денеска во близина на малиот источен грч...
Турција издаде наредба за апсење на 129 службеници... Турските власти издадоа наредба за апсење на 129 службеници на локалната власт во Анкара и на две министерства во рамки на истрагата против поддржувач...
Кои се критериумите на Вучиќ за избор на нов преми... Дојче веле - Бон Претседателските избори завршија и српското општество и медиумите сега имаат нова забава – шпекулциите околу тоа кој ќе биде новио...