Ролнички со ориз

Ролнички со ориз

Како да го искористите преостанатиот ориз …

Потребно е:
16 парчиња шунка
8 парчиња некој топлив кашкавал (Ајдамер, Гауда, Трапист, …)
16 лажици сварен ориз

Подготовка:
– Прво сварете го оризот во вода со малку масло и сол.

– На работна површина ставете едно парче шунка (четвороаголно), одозгора тенко парче кашкавал па повторно парче шунка.

– Сега на шунката ставете 2 лажици од сварениот ориз и замотајте ги како ролнички.

– Истата постапка повторете ја со останатите состојки.

– Ролничките наредете ги во тава со споените краеви од доле.

– Ставете ги да се печат во загреана рерна на 220 целзиусови степени додека шунката не стане крцкава , а кашкавалот да се растопи.

Поврзани вести

Полнети лигњи Потребно е: 8 средно големи лигњи 2 главици кромид, ситно сецкани 2 домати 100 гр средина од леб 100 мл млеко или супа 6 чешниња лук, ситно сецк...
„Бургер Кинг“ ќе престане да купува месо од малтре... Синџирот на ресторани за брза храна „Бургер Кинг“ соопшти дека ќе престане да купува пилешко месо од фарми каде се малтретираат животните. Компаниј...
Вкусни суви колачиња со лешници и чоколадо... Вкусни, со богат вкус ... Потребно е: 400 гр брашно 250 гр растопен маргарин 100 мл масло 100 мл вода 3 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 1 прашо...
Полнети лепчиња Потребно е: 750 гр бело брашно 20 гр свеж квасец 3 јајца 100 мл вода 200 гр кисело млеко 4 лажици масло 1 лажица сол 1 рамно лажиче шеќер з...
Денови на француската кујна со Оливер Бепмал во Ма... Богатиот француски вкус и гастрономија ќе бидат претставни од реномираниот готвач гостин Оливер Бепмал на Денови на француската кујна, што од 21. до 2...
Фина пита со јаболки Одличен вкус како старинска мрзлива пита ... Потребно е: 1 кг јаболки цимет во прав 1 ванилин шеќер шеќер, количината по желба за тестото: ...