Состојба на патиштата

Состојба на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.

Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

ДГ Бетон АД Скопје известува дека почнувајќи од 27.02.2017 година, поради градежни работи на магистралниот пат А2, делница Гостивар – Кичево по раскрсница Маврово на патот кон Кичево, сообраќајот се одвива по една сообраќајна лента (од км 98+100 до 98+900, односно околу 800м), согласно одобрениот проект за времен режим на сообраќај. Поставена е сообраќајна сигнализација.

Поради оштетување на мостот на автопатот А-1 Градско – Неготино кај Стоби на река Црна, десната лента се затвора за сообраќај, a сообраќајот ќе се одвива по левата коловозна лента, поставена e соодветна сигнализација.

Сообраќајот на патниот правец А3 Прилеп – Битола – Ресен преку обиколница Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено, но од превентивни причини сообраќајот се уште се пренасочува преку градот Битола.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Времето на чекање на патнички возила за излез од Република Македонија на граничните премини Богородица, Дојран, Меџитлија, Табановце, Ќафасан, Делчево, Ново Село и Блаце е минимално, додека на Деве Баир се чека 30 минути. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Од 07.03.2017 година ќе се изведуваат градежни активности и електромонтажни работи на дел од магистрален пат А2, делница: Обиколница на Тетово, осветлување на клучка Брвеница и клучка Тетово – Југ. Предвидените активности ќе се реализираат во период од 07.00 до 17.00 часот. Потребна е зголемена внимателност и придржување кон упатствата од новопоставената сообраќајна сигнализација.

ДГ Бетон АД Скопје извести дека почнувајќи од 27.02.2017 год., поради градежни работи на магистрален пат А2, Делница Гостивар – Кичево по раскрсница Маврово на патот кон Кичево, сообраќајот ќе се одвива по една сообраќајна лента (од км 98+100 до 98+900, односно околу 800м), согласно одобрениот проект за времен режим на сообраќај.

Се известуваат сите учесници на сообраќајот да ја почитуваат поставената сообраќајна сигнализација за времен режим и да се придржуваат кон условите на патот.

Градежната компанија Трансмет ДОО Скопје изведува градежни работи на државен пат А-2 Обиколница на Скопје од клучка Сингелиќ до клучка Смилковци. Од 02.12.2016 е воведена времена измена за режим на сообраќај, согласно Одобрение број 22.2-72149/2 со датум 18.11.2016 година издадено од Министерството за транспорт и врски на РМ, односно сообраќајот се одвива по левата коловозна лента /правец клучка Сингелиќ-клучка Стајковци/ во двата правци, а десната коловозна лента е затворена за сообраќај заради изведување градежни работи.

ГД Гранит АД Скопје поради градежни активности на автопатот А1, Коридор 10 од 114+673 км. до 126+272 км. од 22.11.2016 (вторник) воспостави времен режим на сообраќај на автопатот А1, Коридор 10 од клучка Неготино до клучка Демир Капија. Сообраќајот се одвива во насока од Скопје кон Гевгелија и Атина по регионалниот пат Р1102.

Од 20.06.2016 година е воспоставена времена измена на режим на сообраќај на магистрален пат А3, делница клучка кај с. Кадрифаково – клучка кај с. Три Чешми. Пренасочувањето на сообраќајот е по регионалниот пат Р526.

Градежно Друштво „Гранит“ АД Скопје РЕ Свети Николе – Штип изведува градежни работи за градба на државниот пат А4, делница Свети Николе – Штип од км 26+396,00 до км 47+107,00. Од 21.05.2015 целосно е затворена делницата од км 28+520 (Свети Николе) до км 38+500 (постојана клучка Кадрифаково) и ова затворање ќе трае до целосно завршување на активностите (период од 2 години). Целокупниот сообраќај се пренасочува преку регионалниот пат P 1204. Сите активности се во согласност со Одобрението за времен режим на сообраќај бр.1005 од 28 мај 2014 година издадено од Министерството за транспорт и врски на Република Македонија.

Патниот правец Р2137 Неготино – Војшанци поради санација на мостот на река Вардар е затворен за сообраќај. Сообраќајот се пренасочува преку патниот правец Р2137 Војшанци – Бистренци – Корешница – Демир Капија и обратно.

На 27.11.2016 година е целосно затворен за сообраќај регионалниот пат Р1309 с. Грдовци – с. Зрновци, поради рушење на мостот на река Брегалница и изградба на нов мост.

Се предупредуваат возачите да пристапуваат внимателно и со намалена брзина кон местата на кои се изведуваат работи на пат и да се придржуваат кон упатствата од новопоставената вертикална сигнализација.

ДГ Бетон АД Скопје известува дека почнувајќи од 27.02.2017 година поради градежни работи на магистрален пат А2, Делница Гостивар – Кичево после раскрсница Маврово на патот кон Кичево, сообраќајот се одвива по една сообраќајна лента (од км 98+100 до 98+900, односно околу 800 м), согласно одобрениот проект за времен режим на сообраќај.

Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен – Охрид (преку национален парк Галичица) од 15.11.2016 до 01.04.2017 е затворен за сообраќај. Од охридската страна возилата со вкупна тежина до 3,5 тони можат да се обраќаат само до месноста “Kорита”.

Градежно Друштво „Грани” АД Скопје РЕ Свети Николе – Штип известува дека изведува градежните работи за градба на Магистралниот пат А4 , делница Свети Николе – Штип од 26+396,00 до км 47+107,00.

Од 21.05.2015 е затворен до целосно завршување на активностите (период од 2 години) сообраќајот на делницата на потегот км 28+520 (Свети Николе) до км 38+500 (постојана клучка Кадрифаково) со пренасочување на целокупниот сообраќај преку Регионален пат P 1204.

Информации за движење на патниот правец низ ЈАСЕН од 01 Октомври 2016 година: Скопје кон Македонски Брод 07:30 – 08:30 часот и 14:30 – 15:30 часот Македонски Брод кон Скопје 06:00 – 07:00 часот и 16:00 – 17:00 часот. Информации на тел: 02/ 3115-016 или е-mail: info@jasen.com.mk.

Служба за помош и информации на пат (02) 15 555.

Поврзани вести

Потребно е донесување соодветна регулатива за начи... Отсуството на единствена законска регулатива што би ја уредувала проблематиката на употребата на Интернетот на меѓународно ниво и огромното влијание н...
Иванов на манифестацијата „Македонија во чест на С... Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска и утре ќе престојува во посета на Италијанската Република и Светиот Престол, по повод маниф...
Најстудено во Лазарополе, најмногу дожд во Ѓуриште... Во Лазарополе утрово беше најстудено, шест степени, а најмногу дожд изминатите 24 часа наврнале во Ѓуриште и Прилеп, 16 литри на метар квадратен. К...
Осумнаесет сообраќајки за два дена во Скопје... Сообраќајната полиција изминатите два дена на подрачјето на СВР Скопје изврши увид на 18 сообраќајни незгоди. Вчера се случиле седум сообраќајни незго...
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните оправдано се плашат за реали... ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштение наведува дека граѓаните оправдано се плашат дека претседателот на СДСМ Зоран Заев „е подготвен да ја реализира тиран...
Балканските лидери кај Могерини ветиле соработка и... Мандатарот за составување на нова Влада на Република Македонија, Зоран Заев, синоќа во Брисел учествуваше на состанок со премиерите на Србија, Албаниј...