Си-Ен-Ен Турк: Можни се тензии во односите Софија-Анкара

Си-Ен-Ен Турк: Можни се тензии во односите Софија-Анкара

Бугарските власти минатата недела од земјата го протерале генералниот секретар на градската урава на Едрене, Ибрахим Таранџ, објави денеска турската телевизија Си-Ен-Ен Турк, нагласувајќи дека ваквата одлука би можела „да ја налути Турција“.

Телевизијата наведува дека Таранџ и уште двајца други турски државјани биле протерани од Бугарија и дека им е воведена забрана за влез во земјата.

Си-Ен-Ен Турк пренесува ијзава на бугарскиот јавен обвинител Сотир Цацаров, кој тврди дека случајот со тројцата Турци не е поврзан со некаква предизборна активност или политички собир, туку дека станува збор за прашање поврзано со „националната безбедност на Бугарија“.

Засега нема официјална реакција на турските власти на одлуката за протерување на тројцата Турци од Бугарија.

Поврзани вести

Што пишува во Декларацијата за заедничкиот јазик н... Јутарњи лист - Загреб Во Сараево денеска ќе биде претставена Декларацијата за заедничкиот јазик, документ кој, како што можеше да се очекува, ги во...
Боздаг: Приведувањето на турскиот банкар Мехмет Ха... Приведувањето на турскиот банкар Мехмет Хакан Атила, заменик генерален менаџер на турската „Халкбанка“, заради повеќегодишно кршење на американските с...
Најголем дел од хрватските хеликоптери се приземје... Најголем дел од хрватските воени хеликоптери се приземјени, поради дотраеност на нивните ресурси, а за сега не е јасно кој ќе изврши ремонт на леталат...
Во Грција апсења во врска со издавање дозволи за п... Полицијата на Атика спроведува масовна операција против криминална банда која издава дозволи за престој и за работа на жени од источна Европа преку ла...
Ји: Косовската Влада да го повлече предлог-законот... Заменикот-помошник американски државен секретар Хојт Брајан Ји ги повика во Приштина косовските претставници да ја прекинат иницијативата за трансформ...
Во Србија на полноќ почнува предизборен молк... Претседателските кандидати во Србија денеска ја завршуваат нивната кампања бидејќи на полноќ почнува предизборен молк. На претседателските избори в...