ФОТО: BMW подготви многу необична Magny-Cours едиција

ФОТО: BMW подготви многу необична Magny-Cours едиција

Германската компанија BMW наскоро ќе почне да прима нарачки за автомобилот M4 Magny-Cours со кој секој купувач ќе добие и мотоцикл и рачен часовник.

На овој необичен начин компанијата одлучи да го одбележи своето повеќегодишно присуство на француската патека Circuit de Nevers Magny-Cours, па на купувачите во тоа име ќе понудат посебна едиција на моделот M4 Coupe, кое е наречено Magny-Cours.

Суштината на едицијата е моделот Coupe М4 Competition, чија каросерија е украсена со бои на M одделот, а дел од пакетот на е карбонски заден спојлер, карбонскиот преден насочувач на воздухот и посебни 20-инчни ултра лесни алуминиумски бандажи, за кои има адаптивни раткапни.

Трилитарскиот шестцилиндричен битурбо мотор располага со 450 коњски сили, а преносот на моќноста на задната осовина се врши преку рачен шестстепен или опциски седумстепен автоматски менувач со две квачила. Покрај соодветните гуми и оптималната аеродинамика, секако ќе помогне и посебниот М диференцијал.

За BMW M4 Magny-Cours треба да се издвојат 180.000 евра, а купувачот покрај автомобилот ќе добие и супер спортски мотоцикл BMW 1000 RP со 200 коњски сили во боите на M моделот и соодветно обоен рачен часовник на францускиот производител BRM.

Поврзани вести

„Е-Берлинго Мултиспејс“ нов електромобил на „Ситро... „Ситроен“ го претстави моделот „Е-Берлинго Мултиспејс“, кој го покренува само електромотор и од полнење до полнење на батеријата може да помине 170 ки...
Најавено сериско производство на „Пининфарина Х600... Прототипот „Пининфарина Х600“ кој беше претставен на овогодишниот Саем за автомобили во Женева, наскоро ќе добие и своја сериска верзија. Производ...
„Ауди“ до 2020 година ќе претстави три електрични ... „Ауди“ најави дека до 2020 година на пазарот ќе промовира три електрични автомобили, а првиот од нив треба да биде готов идната година. Големиот е...
„Хјундаи и30 Н“ влегува во завршна фаза на тестира... „Хјундаи“ својот насилен модел „и30“ ќе го претстави за неколку месеци. Компоанијата објави неколку нови фотографии од својот прототип „Хјундаи и3...
На саемот на автомобили во Франкфурт деби ќе има н... Шестата генерација на „Фолксваген Поло“ премиерата ќе ја има во септември на авто-салонот во Франкфурт, дознава магазинот „Autocar“. Во однос на ак...
По најевтиниот автомобил во светот, „Тата“ го созд... Индиската компанија „Тата Моторс“ на актуелниот саем на автомобили во Женева го изложи спортскиот автомобил „Рацемо“ во рамки на новиот подбренд „ТАМО...