Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ

Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оцени дека ситуацијата во земјите од Западен Балкан и натаму е кревка и трајно решение е можно само во меѓународните рамки, односно внатре во ЕУ.

– Ние не се фокусираме на датумите за членство. Зборуваме за пристапниот процес, а со која брзина напредуваат земјите зависи само од нив, истакна Хан во интервју за виенскиот весник „Курир“.

Што се однесува до отпорот за натамошен прием на земјите во ЕУ, тој нагласува дека мнозинството граѓани на земјите членки се воздржани, поради што е важно тие луѓе да се убедат дека новата членка не претставува товар или проблем, туку добивка.

Државите кои сакаат да станат членки, според него, мора да исполнат предуслови, правниот систем мора да функционира, треба да бидат многу поатрактивни за инвестиции. Економиите на државите мораат, при идните приеми, да бидат клучен фактор.

– Поради тоа предложивме заеднички пазар за регионот на Западен Балкан, со слободен проток на стока и услуги, заеднички признавања на сертификати. Тоа би можело релативно лесно да се спроведе, без да се менуваат договори, и би претставувало прв чекор кон европскиот заеднички пазар. Би можело да се случат до 80.000 укинувања на формални препреки, смета еврокомесарот.

Хан го констатирал и руското влијание во регионот, посебно кога станува збор за геостратешки развој.

Поврзани вести

Бугарија на чекор до најголемата воена зделка во п... Бугapија e пред потпишување на нaјголемaтa вoeнa здeлĸa за пocлeднивe 25 гoдини, јави БТА. Од бугарското Mиниcтepcтво зa oдбpaнa соопштуваат дека А...
Во Атина пронајден човечки скелет во кеса за смет... Човечки скелет во кеса за смет денеска е пронајден покрај контејнер во атинската област Колонос, соопшти локалната полиција. Во тек е истрага за ск...
Лајчак: ЕУ доброволно го испразни регионот на Запа... Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак оцени дека најновата реторика на Еди Рама и Хашим Тачи е резултат на тоа што Европската у...
Јилдирим: Брисел конечно да се изјасни дали сака Т... Анкара го повика Брисел конечно да се определи дали Европската Унија сака да ја види Турција како своја членка, изјави турскиот премиер Бинали Јилдери...
Кормак: Санкциите против Додик не се лесно воведен... Амбасадорката на САД во Босна и Херцеговина Морин Кормак изјави дека санкциите против претседателот на Република Српска Милорад Додик не се лесно наме...
Граѓанските протести во Грција лани се зголемиле з... Граѓанските простести во Грција забележаа значителен раст во 2016 година, според грчката полиција, пишуваат денеска грчките весници. Полицијата наг...