Меркел: Сакаме отворени пазари и слободна трговија, а не бариери

Меркел: Сакаме отворени пазари и слободна трговија, а не бариери

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изјави дека Германија има решителен став за одбрана на слободната трговија и отворените пазари, во момент кога САД водат се попротекционистичка политика.

– Ние навистина сакаме отворени пазари, слободна трговија. Ние сме против секакви бариери, но во епохата на интернет ние сакаме да ги поврземе нашите општества едно со друго и да им дозволиме да тргуваат во чесни услови, истакна Меркел на отворењето на Меѓународниот саем за информатички и телекомуникациски технологии „ЦеБИТ 2017“ во Хановер.

Таа ја поздрави изјавата на јапонскиот премиер Шинѕо Абе, кој нагласи дека ЕУ и Јапонија треба набрзо да постигнат економски договор.

– Добро е што Јапонија сака договор за слободна трговија, изјави Меркел, додавајќи дека би сакала Германија да биде „движечка сила“ за неговото постигнување.

Поврзани вести

Мисалјовски на средби со Туркиш ерлајнс и ТАВ за а... Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски кој претстојува во работна посета во Турција, денеска во Истанбул имал средби со Билал Екси, генерал...
Што пишува во Декларацијата за заедничкиот јазик н... Јутарњи лист - Загреб Во Сараево денеска ќе биде претставена Декларацијата за заедничкиот јазик, документ кој, како што можеше да се очекува, ги во...
Истекува рокот за доставување податоци од фирмите ... До 31 март правните лица регистрирани за трговија и преработка на земјоделски производи треба да ги достават податоците за планираниот откуп оваа годи...
Боздаг: Приведувањето на турскиот банкар Мехмет Ха... Приведувањето на турскиот банкар Мехмет Хакан Атила, заменик генерален менаџер на турската „Халкбанка“, заради повеќегодишно кршење на американските с...
МФ: Демантираме дека долгот на државата надминал 5... „Министерството за финансии ја демантира информацијата која ја пренесуваат некои од медиумите од една интернет страница дека долгот на државата надмин...
Турција објави успешен крај на операцијата „Еуфрат... Турскиот премиер Бинали Јилдирим прогласи крај на воената операција „Еуфратски штит“ на турската војска во Сирија, јави ТАСС. Во интервјуто за тел...