Почина легендарниот музичар Чак Бери

Почина легендарниот музичар Чак Бери

Рок-енд-рол ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти синоќа полицијата во Мисури. Тој бил пронајден мртов во својот дом во Мисури.

Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се Jonny B. Good, Sweet Little Sixteen. Во 1984 година Чак Бери доби награда Греми за животно дело и беше меѓу првите кои влегоа во Рок-енд-рол куќата на славните во 1986 година.

Поврзани вести

Стив Карел станува секс симбол... Глумецот Стив Карел, кој е најпознат по улогите во хит серијата „Канцеларија", филмот „40-годишен девственик“ и бројни комедии од последниве две десет...
Сите сакаат да знаат кој е новиот мистериозен љубо... Мегапопуларната пејачка од Барбардос Ријана има војска верни фанови, кои следат се што таа прави. Токму затоа не се чудни фотографиите каде Ријана ...
Миранда Кер и по венчавката им проблеми поради пор... Австралискиот модел Миранда Кер на американското Министерство за првда му предаде накит вреден 8,1 милион долари, што го добила од поранешното момче, ...
Еминем со нов имиџ Раперот Еминем е препознат по неговата руса коса, имиџ што го негува од почетокот на кариерата и кој не го менуваше со текот на годините. Иако има ...
Хајди Клум повторно изневерена... Германската манекенка Хајди Клум (44) и ден денес е една од најпосакуваните жени во светот, а ништо на неа не покажува дека е во петата деценија. Н...
Менито на свадбата на Меси главна тема на социјалн... Фудбалерот Лионел Меси ќе се венча со долгогодишната партнерка Антолена Рокусо в петок во Росарија, нивниот роден град во Аргентина. Аргентинските ...