Стартува полуфиналето во кошаркарската АБА лига

Стартува полуфиналето во кошаркарската АБА лига

Со натпреварот во Загреб денеска ќе започне плеј-офот во регионалната кошаркарска АБА лига.

Во првиот полуфинален натпревар хрватскиот првак Цедевита ќе биде домаќин на белградски Партизан во дуелот кој ќе се игра вечерва од 19 часот.

Во истиот термин утревечер во Белград, на Црвена Ѕвезда, која го освои првото место, а воедно ја брани и титулата, ќе и гостува црногорскиот првак Будуќност, кој во понеделникот во последниот меч од регуларниот дел на сезоната загуби со 82-66.

Полуфиналната серија ќе се игра во два добиени натпревара. Реванш натпреварите на програмата се на 25 и 28 март, додека евентуалните решавачки натпревари, мајсторките би се играле на 1 и 4 април.

Почетокот на финалната серија (подобар од пет натпревари) е закажан за 10 април.

Поврзани вести

Претпоследна рунда во кошаркарската Супер лига... Во кошаркарскиот шампионат на Македонија, денеска ќе се одиграат натпреварите од претпоследното 9.коло во Супер лигата. Дербито во кое ќе се сретн...
НБА плеј-оф: Хјустон ја елиминира Оклахома, трети ... Три натпревари се одиграа ноќеска во плеј-офот од НБА лигата по кои Хјустон стана третиот тим со изборено конференциско полуфинале, додека на чекот од...
Фенербахче и ЦСКА Москва се пласираа на „фајнал-фо... Екипите на Фенербахче и на ЦСКА Москва се пласираа на завршниот „фајнал-фор“ турнир во кошаркарската Евролига. Двете екипи ги остварија и третите п...
Прва меч топка за Фенербахче и ЦСКА Москва... Екипите на Фенербахче и на ЦСКА Москва вечерва ќе ги имаат првите меч топки за пласман на „фајнал-фор“ турнирот во кошаркарската Евролига. Во Истан...
Голден Стејт избори конференциско полуфинале... Кошаркарите на Голден Стејт го победи Портланд 128:103 и со чисти 4:0 во серијата се пласираа во полуфиналето на Западната конференција во НБА. „Во...
Бостон и Јута изедначија, Кливленд прв четвртфинал... Кошаркарите на Бостон целосно се вратија во серијата со Чикаго во 1.коло од плеј-офот по победата со 101:90 остварена ноќеска во четвртиот нивни меѓус...