Нова апликација за препознавање на Фејсбук

Нова апликација за препознавање на Фејсбук

Колку пати се случило да видите некого и да посакале да го „додадете” на популарната социјална мрежа Фејсбук?

Наскоро и тоа ќе биде можно со новата апликација Фејсзам, која служи за препознавање на лица и која треба да стане достапна кон крајот на овој месец.

Британскиот претприемач Џек Кењон тврди дека корисниците со помош на оваа апликација ќе можат за десет секунди да идентификуваат целосен странец, ако претходно го фотографираат.

– Корисниците ќе можат да идентификуваат некого во рок од неколку секунди, што значи дека приватноста повеќе нема да постои во јавното опкружување, изјави Кењон за британскиот весник „Телеграф“, додавајќи дека Фејсзам може да значи крај за анонимните друштва.

Кењон тврди дека не постои начин корисниците на Фејсбук да се заштитат од оваа апликација и наведува дека верува оти таа ќе делува на намалување на стапката на криминалот.

Сепак, Фејсбук потврди дека апликацијата ја крши нивната политика за приватноста и дека можеби ќе го доведе во прашање нејзиното излегување.

Поврзани вести

Тјунерската куќа „Aspec“ го надгради моделот „Smar... Тјунерската куќа „Aspec“, со седиште во Хонг Конг, го доработи „Smart For Two“, така што овој автомобил сега располага со 123 кс. Досега најмоќниот...
Ексцентричен бизнисмен се прости од колекцијата ко... Датук Сери Махади Бадрул Заман, 34-годишен бизнисмен од Малезија смисли прилично необичаен начин да ја истакне својата екстравагантност. Имено, за да ...
„Цивик Тејп Р“ повторно загосподари со патеката Ни... Додека светот го очекува новиот „Рено Меган РС“, во „Хонда“ не седат со скрстени раце. Најновиот „Цивик Тејп Р“ се испроба на патеката во Нирбургринг ...
ФОТО: НАСА објави снимка од Земјата направена од о... Американската вселенска агенција НАСА објави снимка од Земјата и Месечината, направена од орбитата на Сатурн, поточно од вселенската станица „Касини"....
„Ауди“ отвора книга за нарачки за првиот електичен... Новото возило на германскиот автомобилски бренд „Ауди“, моделот „Е-Трон Кватро“, прво ќе им биде понуден на купувачите во Норвешка, една од најнаклоне...
Наполнете ја батеријата на својот АјФон побрзо од ... Празна батерија во време кога тоа не е пожелно, или долго полнење на батеријата. Најмалку еднаш корисниците на АјФон доживеале една од наведените две ...