Лосос мариниран во мед

Лосос мариниран во мед

Уште една идеја за подготовка на вкусна риба …

Потребно е:
500 гр филе од лосос
1 чешне лук
1 лажиче свежо рендан ѓумбир
3 лажици маслиново масло
1 лажица соја сос
2 лажичиња багремов мед
каенски бибер
сол, мелен црн бибер

Подготовка:
– Во еден сад измешајте ги солта, биберот, изренданиот ѓумбир, каенскиот бибер, стиснатиот лук, сокот од лимон, едот, соја сосот и 2 лажици маслиново масло.

– Парчињата лосос премачкајте ги со подготвената маринада, покријте ги со фолија и ставете ги да стојат 1 час во фрижидер.

– Во тефлонска тава загрејте 1 лажица маслиново масло и на тоа ставете ги парчињата риба. Сочувајте го остатокот од маринадата.

– Лососот пржете го околу 10 минути од двете страни.

– Печените парчиња риба ставете ги на загреана чинија.

– Остатокот од маринадата сипете ја во тавата и варете ја неколку минути.

– Филето лосос прелијте го со неколку лажици од маринадата. Како прилог послужете варена брокула, зачинета со лимон, масло од лен и тостирани семки.

Поврзани вести

Дејли Телеграф: Новиот „Кит-Кет“ содржи само 4 кал... Новиот „Кит-Кет“, којшто ќе биде пуштен в продажба седмицава и за кој производителите велат дека е „покорисен за здравјето“, содржи само четири калори...
Мусака од црни патлиџани со пармезан и мисиркино м... Интересен спој на состојки и ароматични зачини ... Потребно е: 3 големи црни патлиџани (600-700 гр) маслиново масло 1 поголема главица кромид 5...
Растопена горгонзола со свеж целер... Растопена горгонзола со стапчиња свеж целер и неколку парчиња препечен леб. Еден од специјалитетите на Тоскана ... Потребно е: 1 лажица путер 100...
Раванија со маџун Домашниот гроздов маџун е природен производ добиен од гроздовиот сок на најквалитетните видови винова лоза од македонското поднебје. Содржи гроздов и ...
Здрави овесни колачиња со путер од кикирики... Брзи, едноставни и без печење ... Потребно е: 180 гр овесни снегулки 60 гр суво грозје 75 гр печени лешници 20 гр кокос прстофат сол 110 гр п...
Леб со брокула и мелени бадеми... Неверојатно вусен и здрав ... Потребно е: 1 средна брокула 100 гр мелени бадеми 4 јајца сол и бибер, по вкус 1 лажица суви зачински билки, ори...