Крокети од гриз

Крокети од гриз

Од надвор крцкави, а внатре меки …

Потребно е:
500 мл вода
1 чаша (од 200 мл) гриз
сол, по вкус
мелен сув зачин и други зачини по желба
1 јајце
лебни трошки
масло, за пржење

Подготовка:
– Гризот со зачините сварете го во водата.

– Кога ќе се излади додадете 1 јајце и убаво замесете го со рака.

– Земајте од смесата и обликувајте топчиња со големина на орев.

– Топчињата увалкајте ги во лебни трошки.

– Пржете ги во врело масло.

– Испржените крокети ставете ги на кујнска хартија и оставете да се впие вишокот маснотија.

Поврзани вести

Дејли Телеграф: Новиот „Кит-Кет“ содржи само 4 кал... Новиот „Кит-Кет“, којшто ќе биде пуштен в продажба седмицава и за кој производителите велат дека е „покорисен за здравјето“, содржи само четири калори...
Мусака од црни патлиџани со пармезан и мисиркино м... Интересен спој на состојки и ароматични зачини ... Потребно е: 3 големи црни патлиџани (600-700 гр) маслиново масло 1 поголема главица кромид 5...
Растопена горгонзола со свеж целер... Растопена горгонзола со стапчиња свеж целер и неколку парчиња препечен леб. Еден од специјалитетите на Тоскана ... Потребно е: 1 лажица путер 100...
Раванија со маџун Домашниот гроздов маџун е природен производ добиен од гроздовиот сок на најквалитетните видови винова лоза од македонското поднебје. Содржи гроздов и ...
Здрави овесни колачиња со путер од кикирики... Брзи, едноставни и без печење ... Потребно е: 180 гр овесни снегулки 60 гр суво грозје 75 гр печени лешници 20 гр кокос прстофат сол 110 гр п...
Леб со брокула и мелени бадеми... Неверојатно вусен и здрав ... Потребно е: 1 средна брокула 100 гр мелени бадеми 4 јајца сол и бибер, по вкус 1 лажица суви зачински билки, ори...