„Хјундаи и30 Н“ влегува во завршна фаза на тестирањето

„Хјундаи и30 Н“ влегува во завршна фаза на тестирањето

„Хјундаи“ својот насилен модел „и30“ ќе го претстави за неколку месеци.

Компоанијата објави неколку нови фотографии од својот прототип „Хјундаи и30 Н“, кои се снимени во Арјеплог во Шведска, каде неколку автоиндустриии со години го изведуваат зимските тестирања при екстремно ниски температури, кои во ова време на годината се вообичаени во близина на арктичкиот круг.

Тест возачот Тери Невил изјави дека е презадоволен од однесувањето на автомобилот во екстремни услови со минимално сопирање, додавајќи дека инженерите направиле одлична работа околу менувачот и диференцијалот.

Покрај фактот дека на Н секторот на „Хјундаи“ се приклучи и Алберт Бирман, поранешен втор човек на M секторот на Бе-Ем-Ве, јужнокорејската компанија ги има сите потребни предуслови првпат да влезе во етаблираното друштво на спортските автомобили.

Иако се уште не е потврдено, се очекува производниот модел „и30 н“ да има дволитарски четирицилиндричен турбо мотор, кој ќе развива 300 коњски сили.

Производниот модел „и30 Н“ нема да има екстремни каросериски детали како во „Хонда Сивик Тајп Р“, но визуелно и тоа како ќе се разликува од стандардните послаби моторизирани верзии.

Поврзани вести

Новиот „Сузуки Сфифт Спорт“ пристигнува на саемот ... Компанијата „Сузуки“ спортската верзија на новиот „Сфифт“ ќе ја претстави на 12 септември, на авто-салонот во Франкфурт. Јапонскиот производител, к...
„Тесла“ создава простор за „Модел 3“, ги укинува н... Компанијата „Тесла Моторс“ одлучи да се откаже од најевтината верзија „Модел С“, па ќе направи по уште некоја испорака на верзијата 75, што погон има ...
Уникатниот „Ламборџини Концепт С“ оди на аукција... Уникатниот модел „Ламборџини Концепт С“ ќе биде продаден на аукција во август во Калифорнија. Кога еден „Ламборџини“ ќе се најде на аукција, тоа пр...
„Мерцедес“ ја претставни новата робусна „Х“ класа... Компанијата „Мерцедес“ на светот му ја претстави новата класа и етикетата „Х“, зад која се крие нивната визија на пик-ап возила. Германците одлучиј...
Повторно дизелот… Дајмлер повлекува три мили... Германскиот производител на автомобили Дајмлер соопшти дека доброволно ќе повлече три милиони дизел „мерцедеси” во Европа, за да ги подобри перформанс...
„Нисан Леаф“ ги укинува сопирачките, се ќе биде на... Компанијата „Нисан“ на почетокот на септември ќе ја претстави новата верзија на своето електрично возило „Леаф“, а со него ќе стигне и потегот што мож...