На саемот на автомобили во Франкфурт деби ќе има новиот модел на „Поло“

На саемот на автомобили во Франкфурт деби ќе има новиот модел на „Поло“

Шестата генерација на „Фолксваген Поло“ премиерата ќе ја има во септември на авто-салонот во Франкфурт, дознава магазинот „Autocar“.

Во однос на актелната генерација, „Поло VI“ ќе ја користи новата механичка платформа MQB A0 и ќе има изменет систем за потпирање и унапредена палета мотори, наведува магазинот.

Кога станува збор за надворешните димензии, новиот „Поло“ ќе биде малку подолг и поширок од претходникот, но и полесен.

Иако се очекува популарниот модел на „Фолксваген“ од „Б“ сегментот да има еволутивен дизајн во однос на актуелната верзија, новата генерација ќе добие подинамичен изглед и рестилизирани фарови.

За разлика од сестринската „Сеат Ибица“, што светска саемска премиера имаше на салонот на автомобили во Женева, на почетокот на март, а која е достапна само во верзијата со пет врати, новиот „Поло“ ќе има и варијанта и со три врати.

Со оглед на фактот дека „Фолксваген“ планира на купувачите подоцна да им понуди и нов мал СУВ врз основа на „Поло“, неизвесно е дали шестата генерација ќе има и „Крос“ модел.

Што се однесува до моторот, се очекува „Фолксваген“ да го замени стариот 1.4 ТСИ со нов 1.5 ТСИ мотор, што се произведува во опциите со 130 кс и 150 кс. Основната варијанта ќе ја придвижува трицилиндерскиот 1.0 бензинец на „Фолксваген“, што е достапен во варијантите со 65 кс, 75 кс, 95 кс и 115 кс.

Дизел моделот сила ќе добива од унапредениот 1.6 ТДИ агрегат, во повеќе верзии. Се шпекулира и дека во врвот на понудата ќе се најде „Поло ГТИ“ со 2.0-литарски ТСИ мотор, што развива над 200 „коња“.

Поврзани вести

Новиот „Сузуки Сфифт Спорт“ пристигнува на саемот ... Компанијата „Сузуки“ спортската верзија на новиот „Сфифт“ ќе ја претстави на 12 септември, на авто-салонот во Франкфурт. Јапонскиот производител, к...
„Тесла“ создава простор за „Модел 3“, ги укинува н... Компанијата „Тесла Моторс“ одлучи да се откаже од најевтината верзија „Модел С“, па ќе направи по уште некоја испорака на верзијата 75, што погон има ...
Уникатниот „Ламборџини Концепт С“ оди на аукција... Уникатниот модел „Ламборџини Концепт С“ ќе биде продаден на аукција во август во Калифорнија. Кога еден „Ламборџини“ ќе се најде на аукција, тоа пр...
„Мерцедес“ ја претставни новата робусна „Х“ класа... Компанијата „Мерцедес“ на светот му ја претстави новата класа и етикетата „Х“, зад која се крие нивната визија на пик-ап возила. Германците одлучиј...
Повторно дизелот… Дајмлер повлекува три мили... Германскиот производител на автомобили Дајмлер соопшти дека доброволно ќе повлече три милиони дизел „мерцедеси” во Европа, за да ги подобри перформанс...
„Нисан Леаф“ ги укинува сопирачките, се ќе биде на... Компанијата „Нисан“ на почетокот на септември ќе ја претстави новата верзија на своето електрично возило „Леаф“, а со него ќе стигне и потегот што мож...