Мадрид ќе забрани движење на стари автомобили низ центарот на градот

Мадрид ќе забрани движење на стари автомобили низ центарот на градот

Градските власти на Мадрид објавија план за забрана на движење на стари автомобили низ центарот на градот од 2025 година, со цел да се намали загадувањето на воздухот.

Градските власти тогаш ќе забранат користење на автомобили со бензински мотори приозведени пред 2000 година, а со дизелски мотори пред 2006 година. Тие моментно чинат 20 отсто од вкупниот број на возила.

Се проценува дека забраната ќе влијае на намалување на азотниот оксид за околу 15 отсто. Се работи за отровен гас кој предизвикува респираторни проблеми, се наведува во презентацијата на градската управа.

Мадрид не ги исполни нормите за квалитетот на воздухот во ЕУ во последните осум години. Останатите големи европски градови, како Париз и Берлин, веќе воведоа слични мерки за да го намалат загадувањето.

Градските власти на Мадрид за реализација на овој план издвоија 544 милиони евра. Власта ќе финансира проекти кои поттикнуваат употреба на обновливи извори на енергија во урбаните области.

Поврзани вести

Новиот „Сузуки Сфифт Спорт“ пристигнува на саемот ... Компанијата „Сузуки“ спортската верзија на новиот „Сфифт“ ќе ја претстави на 12 септември, на авто-салонот во Франкфурт. Јапонскиот производител, к...
„Тесла“ создава простор за „Модел 3“, ги укинува н... Компанијата „Тесла Моторс“ одлучи да се откаже од најевтината верзија „Модел С“, па ќе направи по уште некоја испорака на верзијата 75, што погон има ...
Уникатниот „Ламборџини Концепт С“ оди на аукција... Уникатниот модел „Ламборџини Концепт С“ ќе биде продаден на аукција во август во Калифорнија. Кога еден „Ламборџини“ ќе се најде на аукција, тоа пр...
„Мерцедес“ ја претставни новата робусна „Х“ класа... Компанијата „Мерцедес“ на светот му ја претстави новата класа и етикетата „Х“, зад која се крие нивната визија на пик-ап возила. Германците одлучиј...
Повторно дизелот… Дајмлер повлекува три мили... Германскиот производител на автомобили Дајмлер соопшти дека доброволно ќе повлече три милиони дизел „мерцедеси” во Европа, за да ги подобри перформанс...
„Нисан Леаф“ ги укинува сопирачките, се ќе биде на... Компанијата „Нисан“ на почетокот на септември ќе ја претстави новата верзија на своето електрично возило „Леаф“, а со него ќе стигне и потегот што мож...