Австрија: Незамисливо е членството на Турција во ЕУ

Австрија: Незамисливо е членството на Турција во ЕУ

Австрија смета дека Турција не треба никогаш да стане дел од Европска унија имајќи ја предвид се порепресивната политика на земјата. Поради тоа присоединувањето на Турција во ЕУ е незамисливо, се наведува во политичкиот документ на австриското Министерство за надворешни работи.

Документот е дел од подготовката на Австрија за претседателствувањето со ЕУ во втората половина од 2018 година.

Австрија е една од земјите вовлечена во големиот скандал меѓу Турција и ЕУ со кампањата на турските политичари во странство.

– Наместо преговори за членство во ЕУ, Турција би требало да се стреми кон договор за соработка, вклучително во трговијата, во надворешната политика, во правосудството и за антитерористичките мерки, се посочува во документот.

Поврзани вести

Еквадорски медиуми казнети за необјавен компромити... Еквадорската владина комисија за медиуми, парично казни четири угледни весници и три домашни телевизиски станици, затоа што не објавиле компромитирачк...
Северна Кореја изврши големи артилериски вежби... Северна Кореја изврши денеска артилерска воена вежба по повод 85-годишнината на армијата, додека во Токио претставници на САД, Јужна Кореја и Јапонија...
Семејството на либискиот „бомбаш од Локерби“ покре... Семејството на Либиецот Абделбасет ал Меграхи, познат како „бомбашот од Локерби“ покрена постапка пред властите во Шкотска за поништување на неговата ...
Кампањата на Емануел Макрон – цел на напади ... Како и Хилари Клинтон, така и Емануел Макрон беше цел на хакерски напади кои доаѓале од Рускија, тврди Тренд микро компанија, специјализирана за безбе...
Габриел: Жал ми е ако израелскиот премиер одбие ср... Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел изјави дека ќе биде „благо кажано, забележително“, доколку израелскиот премиер Бенјамин Нета...
Советот на Европа ги повика САД да ја укинат смртн... Советот на Европа ги повика САД да ја укинат смртната казна по серијата егзекуции извршени во државата Арканзас. „ Ова е многу вознемирувачко и е с...