ВИДЕО: Првата вратоврска од пајакова свила

ВИДЕО: Првата вратоврска од пајакова свила

Компанијата „Болд тредс“ го претстави својот прв производ од пајакова свила, а станува збор за ограничена серија на вратоврски.

Од компанијата тврдат дека ова е првиот производ направен од пајакова свила, а неговата цена е 314 долари.

„Болд тредс“ до сега собрала околу 90 милиони долари за реализација на својот производ, што претставува кулминација на седумгодишно истражување на тим од десетици научници, инженери, техничари и дизајнери.

Карактеристиките на свилата што ја произведува пајакот, се два до три пати појаки од кевларот, материјалот што се користи за производство на панцири.

Ден Видмајер, Дејвис Бреслејер и Итан Мирски ја основале компанијата во 2009 година, кога сфатиле дека е можно добивање на пајаковата свила што нужно не ги вклучува пајаците.

Компаниајта комбинира генетски модифициран квасец, вода и шеќер и преку ферментација ги претвора во сирова свила.

Добиниот производ има текстура на меласа, а машина го претвора во влакна што се вткаени во платното.

„Болд тредс“ креираше само 50 вратоврски што ќе можат да се купат преку лотарија на страницата на компанијата од 11 до 14 март.

Поврзани вести

Жена без заби, коса и пори хит во модната индустри... - Јас секогаш сум иста. Но, секогаш немав еднаков третман, но се изборив. Не дозволив да ме менуваат, истакна Гајдош, која студира уметност. Таа до...
ФОТО: Реконструкција на мала колиба во удобен дом... Старата шумска колиба La Colombiere сместена недалеку од Монтреал во тек на еден проект, од едноставно и еднокатно шумско засолниште е претворено во у...
Дрвена викендичка во норвешките планини... На 1.060 метри надморска висина меѓу Осло и Берген е сместена дрвената куќичка „Устаосет Кебин“ до која нема широки патишта, па материјалите при изгра...
ФОТО: Современа куќа како засолниште од светот... Во Лос Анџелес се наоѓа семејниот дом „Хајд Аут Хаус“, кој е редизајниран од страна на архитектот Дин Брун. Сопственикот на домот, визуелниот уметн...
ФОТО: Лустер инспириран од шаховски фигури... „Кастл“ лустерот е дизајниран од стана на основачот на компанијата „Рол енд Хил“ Џејсон Милер. Алудира на арт деко стилот со своите хоризонталн...
ФОТО: Модерна куќа во Грција... Вилата „Ипсилон“ е дизајнирана од страна на лондоско-бриселското студио ЛАССА и таа на нејзините сопственици им овозможува да се качат на нејзиниот по...