(ВИДЕО) Спасовски: Иванов веднаш да го даде мандатот и да престанат со Груевски да поттикнуваат насилство!

„Ѓорге Иванов веднаш да го даде мандатот за состав на новата реформска Влада на парламентарното мнозинство од 67 пратеници предводено од СДСМ.

Иванов не може да го спаси Груевски преку кршење на Уставот.

Груевски не може да се спаси од одговорност преку провоцирање насилство и создавање поделби помеѓу граѓаните.

Граѓаните се длабоко загрижени. Домашната и меѓународната јавност испратија многу сериозни предупредувања.

Груевски и Иванов да не си играат со оган и да не предизвикуваат атмосфера на омраза и конфликт во Македонија.

Токму поради ова Груевски беше поразен на 11 декември од огромно мнозинство од 700 илјади граѓани.

Граѓаните избраа да живеат заедно. Го избраа концептот едно општество за сите. Не сакаат поделби. Не сакаат изолација. Не сакаат нови избори.

Сакаат повисока минимална плата и зголемување на просечната плата, квалитетно образование и здравство, држава во служба на граѓаните и правда за сите!

Промените започнаа и ниту Груевски, ниту Иванов нема да ги спречат! Македонија ќе ја добие новата Влада предводена од Зоран Заев“, изјави генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски.

Поврзани вести

Променливо облачно, од пладне повремени врнежи од ... Времето во Македонија ќе биде променливо и од пладне ќе има повремени врнежи од дожд, особено во крајните западни и источни делови, на места проследен...
Ахмети предложи шест министри за новата Влада... Демократската унија за интеграција, вечерва на јавноста и ги презентираше нивните предлози за министри во новата влада. Интерно, партијата соопшти шес...
ВИДЕО: Граѓаните на протест пред „Про Кредит”, бан... Огномет од речиси 400 квадратни метри ги крена на нозе, жителите на Општина Карпош. И оваа година, како и минатата, „Про Кредит” банка дека ќе ја зага...
(ВИДЕО) Шекеринска: Да ги заборавиме овие кризни 1... Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска по реизборот порача дека пред нив стои остварлив предизвик граѓаните да ги заборават овие кризни 1...
Општински натпревар по прва помош во Крива Паланка... Шеесетина волонтери на општинската организација на Црвен крст, Крива Паланка учествуваа на денешниот општински натпревар по прва помош. Учесниците ...
ВИДЕО: Зоран Заев останува на кормилото на СДСМ... Зоран Заев е реизбран за претседател на СДСМ. Вака одлучија седумстотината делегати на редовниот 22 Конгрес на партијата. На функцијата заменик пр...