ВМРО-ДПМНЕ: Во СДСМ владее нервоза

ВМРО-ДПМНЕ: Во СДСМ владее нервоза

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на соопштението на СДСМ на тема економија.

„Хаотичните и жолчни соопштенија на СДСМ само покажуваат колкава нервоза владее во партијата.

СДСМ во недостаток на аргументи се обидува со лаги и манипулации да ги покрие фактите за разликата во владеењето на СДСМ и тоа на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Во време на СДСМ се затворија 684 фабрики, а на улица останаа 200.000 работници. 200 илјади семејства во време на СДСМ останаа без егзистенција. Во време на СДСМ, поради нивна катастрофална економска политика невработеноста порасна на рекордни 39%. Немаше мерна единица која можеше да ја измери сиромаштијата во време на СДСМ. Фабрики и погони во време на СДСМ се затвораа и никој не памети една инвестиција.

За разлика од тогаш денес во Македонија се отворија десетици странски инвестиции низ целата земја во кои се вработија илјадници граѓани. Над 170 илјади нови работни места се отворија поради правилните економски политики водени од Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Токму затоа денес невработеноста е сведена на рекордни 23,4%.

Бројките ја покажуваат разлика. Таа разлика ја гледаат и граѓаните и затоа по десети пат по ред на СДСМ му испорачаа изборен пораз“ велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани вести

Во Кумановско 101 апликација на првиот повик за ИП... На годинашниот прв ИПАРД повик кој траеше до 21 јули, во општините Крива Паланка, Куманово, Свети Николе, Ранковце, Младо Нагоричане и Кратово се подн...
Во мај годинава 66,7 отсто од потрошената струја о... Македонија во мај годинава вкупно потрошила 549.074 мегават часови електрична енергија, 4.120 милиони нормални метри кубни природен гас, 442.930 тони ...
Зоран Павловски именуван за државен секретар во Ми... Денеска на предлог на Министерот за економија, Крешник Бектеши, е именуван Зоран Павловски за нов државен секретар во министерството. „Зоран Павло...
ВМРО-ДПМНЕ: Освен долгови граѓаните на Република М... „Граѓаните започнаа да ја чувствуваат катастрофалната економија на СДС на својот грб. Недомаќинската влада на СДС успеа за неполни два месеци да ги...
СДСМ: Расипничкото владеење на ВМРО-ДПМНЕ ја загро... „Ниту едно празно соопштение на ВМРО-ДПМНЕ не може да го сокрие нивното 11 годиншно тајно и расипничко задолжување за луксузирање и криминално богатењ...
ВМРО-ДПМНЕ: Долговите на РМ рапидно и енормно раст... ВМРО-ДПМНЕ во соопштение денеска наведува дека од ден во ден долговите на РМ рапидно и енормо растат и оти СДСM успеа за неполни два месеца граѓаните ...