Шпанската принцеза Кристина ослободена од обвинението за даночно затајување

Шпанската принцеза Кристина ослободена од обвинението за даночно затајување

Шпанската принцеза Кристина, сестра на шпанскиот крал Фелипе Шести, е ослободена од обвинението за соучесништво во затајување данок,

Принцезата беше обвинета дека му помагала во затајувањето данок на нејзиниот сопруг, поранешениот шпански ракометар Инаки Урдангарин, кој за ова дело беше осуден на казна затвор од шест години и три месеци.

Истражители од Балеарските Острови во 2014 година ја осомничија принцезата за соучесништво во оваа коруптивна афера, нагласувајќи дека таа има „граѓанска одговорност“ како и секој друг граѓанин на Шпанија, независно што е сестра на кралот.

Поврзани вести

Ексхумација на посмртните останки на шпанскиот сли... Судот во Мадрид нареди да се изврши ексхумација на посмртните останки на познатиот шпански сликар-надреалист Салвадор Дали, со цел да се земат примеро...
Врховниот суд му дозволи на Трамп да ја примени за... Врховниот суд ќе и дозволи на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да ја применува забраната за патување во САД на патниците од ...
Заврши изградбата на најголемата џамија во Киргист... Турската Дирекција за религиозни прашања ја заврши изградбата на најголемата џамија во Киргистан, која започна во 2012 година. Џамијата, која се на...
ПССЕ ја назначи групата на експерти кои ќе ја истр... Парламентарното Собрание на Советот на Европа ја ратификува одлуката на своето биро за назначување на тричелна независна надворешна група за истрага, ...
Порошенко и Макрон одлучни за завршување на украин... Францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот украински колега Петро Порошенко денеска изразија надеж дека ќе има напредок во решавањето на судиро...
Италијанската левица стравува од враќање на Берлус... Италијанските десничарски партии, кои победија на локалните избори, се надеваат дека поранешниот премиер Силвио Берлускони ќе се врати на политичка сц...