ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ предлага во Македонија натпреварот да биде кој со помалку учење и предмети ќе заврши училиште

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ предлага во Македонија натпреварот да биде кој со помалку учење и предмети ќе заврши училиште

„Деструкцијата на Социјалдемократскиот сојуз продолжува со најрaзновидни планови за укинување, рушење или намалување на бенефитите, мерките и проектите кои се воведени во интерес на граѓаните.

Додека земјите во светот се натпреваруваат кој повеќе и побрзо ќе направи некаква иновација, СДСМ предлага во Македонија натпреварот да биде кој со помалку учење, предмети и часови ќе заврши училиште. Оваа нивна идеја предвидува бркање на илјадници наставници и професори од своите работни места. Но, тоа не е ништо ново. Бркањето луѓе од работа е традиционална вредност на поразениот СДСМ кој своевремено без работа остави повеќе од 200.000 граѓани, чиишто семејства преживуваа на работ на егзистенцијата.

За среќа, планот на СДСМ нема да се реализира. Мнозинството граѓани гласаа за програмата Реално, во која такво нешто не е предвидено. Напротив, предвидовме отворање на нови работни места!

Ќе продолжи и објективното оценување на учениците. ВМРО-ДПМНЕ е против лошите вредности од транзицијата и наметнатото рушење на критериумите поради притисоци од родители за оцените на своите деца, испраќајќи порака на тој начин дека наместо со труд, може да се успее со врски и ургенции. Таквата состојба е променета и нема да дозволиме земјата да се врати стотици чекори назад.

Наспроти СДСМ, заложбите на ВМРО–ДПМНЕ се во насока на создавање на квалитетни генерации, ученици кои ќе поседуваат реални познавања на областите кои ги изучуваат, што ќе им помогне за понатамошен личен и професионален напредок.

Затоа продолжуваат вложувањата во креирање и примена на квалитетни наставни програми и учебници, вложувањата во обуки на наставниците и вложувањата во образовната инфраструктура во која, во изминатите неколку години се случува градежна експанзија, а резултатот е изградени 74 нови училишта, повеќе од 400 реконструирани, изградени нови 98 спортски сали, игралишта, тениски терени.

Апелираме до СДСМ да се разбудат од моменталната состојба која ја имаат замислено, да се соочат со реалноста и да сфатат дека тие се губитници на предвремените парламентарни избори и немаат право и можност да укинуваат, намалуваат или рушат веќе реализирани проекти“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани вести

Ахмети предложи шест министри за новата Влада... Демократската унија за интеграција, вечерва на јавноста и ги презентираше нивните предлози за министри во новата влада. Интерно, партијата соопшти шес...
ВИДЕО: Граѓаните на протест пред „Про Кредит”, бан... Огномет од речиси 400 квадратни метри ги крена на нозе, жителите на Општина Карпош. И оваа година, како и минатата, „Про Кредит” банка дека ќе ја зага...
(ВИДЕО) Шекеринска: Да ги заборавиме овие кризни 1... Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска по реизборот порача дека пред нив стои остварлив предизвик граѓаните да ги заборават овие кризни 1...
Општински натпревар по прва помош во Крива Паланка... Шеесетина волонтери на општинската организација на Црвен крст, Крива Паланка учествуваа на денешниот општински натпревар по прва помош. Учесниците ...
ВИДЕО: Зоран Заев останува на кормилото на СДСМ... Зоран Заев е реизбран за претседател на СДСМ. Вака одлучија седумстотината делегати на редовниот 22 Конгрес на партијата. На функцијата заменик пр...
ВМРО-ДПМНЕ: Зад Заев и СДС нема ниту еден успешен ... „Празни зборови, популизам и куп лицемерие. Овие карактеристики кои беа главно обележје на делувањето на Зоран Заев и СДС изминативе години, беа основ...