САД и Турција договорија продолжување на воената соработка

САД и Турција договорија продолжување на воената соработка

САД и Турција ќе го продолжат „целиот спектар на билатералните воени активности и консултации“ и ќе бараат заеднички патишта за натамошно зајакнување на соработката во областа на одбраната во иднина, соопшти денеска Пентагон.

Како што се наведува во соопштението, ова било договорено вчера во Брисел на средбата на министрите за одбрана на САД и Турција, Џејмс Матис и Фикри Ишик.

Матис го потенцирал придонесот на Турција во НАТО и го поздравил транспарентниот дијалог со овој „американски сојузник, кој се соочува со сериозни закани, како во рамки на сопствените граници, така и надвор од нив“.

Тој го уверил својот турски колега во „поддршката на САД за нивниот стратешки партнер Турција во борбата против џихадистичката групација Исламска држава“.

Ишик изјави денеска во Брисел дека началникот на Здружениот генералштаб на Вооружените сили на САД, генерал Џозеф Данфорд ќе пристигне во посета на Турција на разговори во врска со операцијата во Рака.

Поврзани вести

ХРВ: Џихадистите од ИД силувале и мачеле и сунитск... Џихадистите од Исламска држава силувале и мачеле не само жени од малцинството Јазиди, туку и сунитски жени, пренесуваат француските медиуми, цитирајќи...
Киргистан ги процени штетите од паѓањето на турски... Владата на Киргистан испрати официјално писмо до Турција, во кое се посочува сумата на материјалните штети нанесени врз земјата откако турскио товарен...
Четворица руски војници загинаа во бомбашки напад ... Четворица руски војници загинаа на 16 феврури, а двајца се повредени од рачно изработена бомба во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одб...
Берлин: Русија го прекршува договорот од Минск... Официјален Берлин смета дека декретот на рускиот претседател Владимир Путин со кој привремено се признаваат пасошите издадени од властитe во отцепенит...
Најмалку 50 лица загинаа во невреме во Авганистан... Најмалку 50 лица загинаа во невреме кое го погоди Авганистан во претходните три дена вклучувајќи и 25 овчари, кои се сметаат на исчезнати, соопшти ден...
Италијанската полиција разби мрежа за снабдување н... Италијанската полиција соопшти денеска дека разбила криминална мрежа за продавање на фалсификувани документи на илјадници мигранти со што тие добивале...