САД и Турција договорија продолжување на воената соработка

САД и Турција договорија продолжување на воената соработка

САД и Турција ќе го продолжат „целиот спектар на билатералните воени активности и консултации“ и ќе бараат заеднички патишта за натамошно зајакнување на соработката во областа на одбраната во иднина, соопшти денеска Пентагон.

Како што се наведува во соопштението, ова било договорено вчера во Брисел на средбата на министрите за одбрана на САД и Турција, Џејмс Матис и Фикри Ишик.

Матис го потенцирал придонесот на Турција во НАТО и го поздравил транспарентниот дијалог со овој „американски сојузник, кој се соочува со сериозни закани, како во рамки на сопствените граници, така и надвор од нив“.

Тој го уверил својот турски колега во „поддршката на САД за нивниот стратешки партнер Турција во борбата против џихадистичката групација Исламска држава“.

Ишик изјави денеска во Брисел дека началникот на Здружениот генералштаб на Вооружените сили на САД, генерал Џозеф Данфорд ќе пристигне во посета на Турција на разговори во врска со операцијата во Рака.

Поврзани вести

Еквадорски медиуми казнети за необјавен компромити... Еквадорската владина комисија за медиуми, парично казни четири угледни весници и три домашни телевизиски станици, затоа што не објавиле компромитирачк...
Северна Кореја изврши големи артилериски вежби... Северна Кореја изврши денеска артилерска воена вежба по повод 85-годишнината на армијата, додека во Токио претставници на САД, Јужна Кореја и Јапонија...
Семејството на либискиот „бомбаш од Локерби“ покре... Семејството на Либиецот Абделбасет ал Меграхи, познат како „бомбашот од Локерби“ покрена постапка пред властите во Шкотска за поништување на неговата ...
Кампањата на Емануел Макрон – цел на напади ... Како и Хилари Клинтон, така и Емануел Макрон беше цел на хакерски напади кои доаѓале од Рускија, тврди Тренд микро компанија, специјализирана за безбе...
Габриел: Жал ми е ако израелскиот премиер одбие ср... Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел изјави дека ќе биде „благо кажано, забележително“, доколку израелскиот премиер Бенјамин Нета...
Советот на Европа ги повика САД да ја укинат смртн... Советот на Европа ги повика САД да ја укинат смртната казна по серијата егзекуции извршени во државата Арканзас. „ Ова е многу вознемирувачко и е с...