Поранешниот технички директор на Ферари се сели во Мерцедес

Поранешниот технички директор на Ферари се сели во Мерцедес

Познатиот Ф1 инженер Џејмс Алисон кој што минатата година го раскина договорот со Ферари, од оваа сезона е нов технички директор на Мерцедес, соопштуваат од германско-британскиот тим.

Алисон може да се пофали со седум титули во Формула 1 во периодот од 2000. до 2006. година со тимовите на Ферари и Рено, за да неколку години подоцна се истакне и како технички директор на Лотус, кога креираше одличен болид со кој што Кими Раиконен успеа да стигне до неколку победи.

Заедно со Раиконен британецот се врати во Ферари, меѓутоа таа соработка не вроди со плод, па минатата година го прекинаа договорот, објаснувајќи дека му е потребен одмор, по смртта на неговата сопруга.

Но сега се враќа во најсилниот Ф1 тим.

„Возбуден сум што се враќам на работа по кратката пауза. Привилегија е да се добие ваква позиција во тим кој што имаше спектакуларни резултати во изминатите три сезони“ изјави Џејмс Алисон по потпишувањето со Мерцедес, кој во оваа сезона како возачи ги има Луис Хамилтон и Валтери Ботас.

Поврзани вести

Фетел победник на возбудливата трка во Бахреин... Себастијан Фетел се врати на првата позиција во генералниот пласман во Формула 1 по победата на денешното гран при кое што се возеше во Бахреин. Тр...
Ботас за прв пат од пол позиција на утрешната трка... Валтери Ботас ја освои неговата прва пол позиција во Формула 1, завршувајќи пред неговиот тимски колега Луис Хамилтон со предност од 0.023 секунди, на...
Алонсо нема да се натпреварува на трката за ГН на ... Возачот на „Мекларен“, Фернандо Алонсо нема да се натпреварува на трката за Големата награда на Монако на 28 мај, бидејќи на тој ден ќе учествува на т...
Нова пол-позиција за Луис Хамилтон... Британецот, Луис Хамилтон, и по вторпат сезонава ја освои пол-позицијата. Тој беше најбрз во квалификациите на патеката во Шангај и утрешната трка за ...
(ВИДЕО) На Форес му се запали моторот на сред возе... На тренинг пред Superbike трката во Арагон, домашниот возач Хавиер Форез преживеа моменти на страв кога неговиот Дукате се запали на сред возење. М...
МК Ендуро Тим Водно ќе се натпреварува во Европски... Мото клубот Ендуро Тим Водно од Скопје кој официјално е основан во јануари оваа година ќе ја претставува Македонија на БМУ Европскиот брзински мото ша...