ВИДЕО: Стевчо го повика докторот – песна за Јакимовски од осамено срце

ВИДЕО: Стевчо го повика докторот – песна за Јакимовски од осамено срце

Црвени ружи за дамите, вино и ракија за мажите, Градоначалникот Стевчо Јакимовски за денот на вљубените им ја подари својата љубов на сите осамени во општина Карпош, а една осамена припадничка на понежниот пол му испеа и песна.

– Стевче го зема телефонот, го повика докторот, докторе мој пријателе те молам слушни ме. Ти праќам пациентка како да ми е мајка, треба да биде примена веднаш оперирана, се вели во дел од песната која беше испеана во чест на Јакимовски.

Ова е седма година по ред како Градоначалникот на Карпош организира средба со осамените граѓани на општината.

– Ја организираме оваа наша активност каде се сретнуваме со граѓани и граѓанки на општина Карпош кои што во овие моменти се осамени. Да покажеме еден гест на добра волја на дружење со сите кои што се без партнер или партнерка, рече Јакимовски

Тој ги повика сите сограѓани кои што во комшилук имаат пријатели или роднини кои што се осамени да направат ваков гест и барем денеска или во наредните денови да ги дружат.

Виктор Јованов

Поврзани вести

Иванов на инагурацијата на Вучиќ... Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вечерва во Белград присуствуваше на свечениот прием по повод инаугурацијата на претседателот на ...
Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...