Панатинаикос победи на гостувањето кај Галатасарај во кошаркарската Евролига

Панатинаикос победи на гостувањето кај Галатасарај во кошаркарската Евролига

На првиот натпревар од денешната програма од 21. коло од Евролигата кошаркарите на Панатинаикос забележаа победа на гости кај Галатасарај со 84:79.

Гостите од Атина до триумфот стигнаа со подобрата игра во втората четвртина, а потоа водство го сочуваа до крајот на натпреварот.

Најефикасен на дуелот беше играчот на Панатинаикос Мајк Џејмс со 18 поени.

Резултати на вчера одиграните натпревари од 21.коло: Уникс Казан – Олимпијакос 75:90, Жалгирис – Барселона 89:85, Фенербахче – ЦСКА Москва 77:71, Бамберг – Макаби 90:75 и Милано Армани – Дарушафака 89:87.

Вечерва се играат и дуелите: Басконија – Реал Мадрид и Црвена Звезда – Анадолу Ефес.

Табела: ЦСКА Москва 15-6 (победи-порази), Реал Мадрид 15-5, Олимпијакос 15-6, Фенербахче 14-7, Панатинаикос 12-9, Црвена Звезда 12-8, Басконија 12-8, Дарушафака 10-11, Жалгирис 9-12, Анадолу Ефес 9-11, Барселона 8-13, Бамберг 8-13, Макаби 7-14, Уникс 7-14, Милано Армани 7-14, Галатасарај 6-15.

Поврзани вести

Прва меч топка за Фенербахче и ЦСКА Москва... Екипите на Фенербахче и на ЦСКА Москва вечерва ќе ги имаат првите меч топки за пласман на „фајнал-фор“ турнирот во кошаркарската Евролига. Во Истан...
Голден Стејт избори конференциско полуфинале... Кошаркарите на Голден Стејт го победи Портланд 128:103 и со чисти 4:0 во серијата се пласираа во полуфиналето на Западната конференција во НБА. „Во...
Бостон и Јута изедначија, Кливленд прв четвртфинал... Кошаркарите на Бостон целосно се вратија во серијата со Чикаго во 1.коло од плеј-офот по победата со 101:90 остварена ноќеска во четвртиот нивни меѓус...
Младите кошаркари на Вардар победија на турнирот в... Младите кошаркари на Вардар селекција на играчи родени 2003 година и помлади триумфираа на традиционалниот турнир во Битола што изминатиов викенд се о...
Мемфис по продолжение го совлада Сан Антонио... Екипата на Мемфис по продолжение ноќеска успеа да го совлада Сан Антонио и да изедначи на 2-2 во победи во првото коло од плеј офот во НБА лигата. ...
Прв пораз на МЗТ Скопје Аеродром во Супер лигата... Кошаркарите на шампионот МЗТ Скопје Аеродорм вечерва го претрпеа првиот пораз во Супер лигата откако загубија од Работнички на гости со 78:70. Дома...