Во Германија се гради ѕид „против Доналд Трамп“

Во Германија се гради ѕид „против Доналд Трамп“

Противници на политиките на новиот американски претседател Доналд Трамп на симболичен начин се обидуваат да го искажат своето незадовлство од идејата САД да изгради ѕид на границата со Мексико, за да се спречи илегалната миграција меѓу двете земји.

Како што јави дописникот на МИА од Берлин, менаџментот на забавниот парк „Миниатур Вондерленд“ во Хамбург на своите турстички атракции им додадоа и минијатурен ѕид, кој ја опкружува копијата на САД и кој земјата ја одделува од светот.

Еден од основачите на забавниот парк, Герит Браун за германските медиуми вели дека идејата за изградбата на минијатурната реплика на ѕидот што го вети Трамп, е посетителите да видат што може да се случи кога „се градат идеолошки ѕидови околу нашите земји“.

Поврзани вести

Трамп го пофали Ким Џонг-ун поради „мудрата одлука... Претседателот на САД, Доналд Трамп го пофали денеска севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун поради одложувањето на одлуката за истрелување ракети кон аме...
Лавров: Москва е против економското задушување на ... Официјална Москва не ги поддржува повиците за задушување на севернокорејската економија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј ...
Британски институт: Нова корејска војна е реална м... Британскиот Институт за студии за безбедност и одбрана (РУСИ) ја предупреди Владата во Лондон дека „нова корејска војна сега е реална можност“ и апели...
Активисти за Брегзит бараат „отповикување“ од Парл... Активисти во кампањата за Брегзит, покренале иницијати за „отповикување“ на британскиот министер за финансии Филип Хамонд од функцијата пратеник во Па...
Ги Верхофштад: Идејата за невидлива граница меѓу Е... Поранешниот белгиски премиер Ги Верхофштад, кој сега е лидер на блокот либерали во Европскиот Парламент и дел од преговарачкиот тим на ЕУ за Брегзит, ...
Шведска ги зголемува расходите за одбрана... Шведската левоцентристичка малцинска Влада денеска соопшти дека постигнала договор со две опозициски партии за зголемување на расходите на одбраната з...