Во Германија се гради ѕид „против Доналд Трамп“

Во Германија се гради ѕид „против Доналд Трамп“

Противници на политиките на новиот американски претседател Доналд Трамп на симболичен начин се обидуваат да го искажат своето незадовлство од идејата САД да изгради ѕид на границата со Мексико, за да се спречи илегалната миграција меѓу двете земји.

Како што јави дописникот на МИА од Берлин, менаџментот на забавниот парк „Миниатур Вондерленд“ во Хамбург на своите турстички атракции им додадоа и минијатурен ѕид, кој ја опкружува копијата на САД и кој земјата ја одделува од светот.

Еден од основачите на забавниот парк, Герит Браун за германските медиуми вели дека идејата за изградбата на минијатурната реплика на ѕидот што го вети Трамп, е посетителите да видат што може да се случи кога „се градат идеолошки ѕидови околу нашите земји“.

Поврзани вести

Еквадорски медиуми казнети за необјавен компромити... Еквадорската владина комисија за медиуми, парично казни четири угледни весници и три домашни телевизиски станици, затоа што не објавиле компромитирачк...
Северна Кореја изврши големи артилериски вежби... Северна Кореја изврши денеска артилерска воена вежба по повод 85-годишнината на армијата, додека во Токио претставници на САД, Јужна Кореја и Јапонија...
Семејството на либискиот „бомбаш од Локерби“ покре... Семејството на Либиецот Абделбасет ал Меграхи, познат како „бомбашот од Локерби“ покрена постапка пред властите во Шкотска за поништување на неговата ...
Кампањата на Емануел Макрон – цел на напади ... Како и Хилари Клинтон, така и Емануел Макрон беше цел на хакерски напади кои доаѓале од Рускија, тврди Тренд микро компанија, специјализирана за безбе...
Габриел: Жал ми е ако израелскиот премиер одбие ср... Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел изјави дека ќе биде „благо кажано, забележително“, доколку израелскиот премиер Бенјамин Нета...
Советот на Европа ги повика САД да ја укинат смртн... Советот на Европа ги повика САД да ја укинат смртната казна по серијата егзекуции извршени во државата Арканзас. „ Ова е многу вознемирувачко и е с...