Лампард стави крај на професионалната кариерата

Лампард стави крај на професионалната кариерата

Легендарниот фудбалер на Челзи и англиски репрезентативец Френк Лампард, денеска изјави дека завршува со играчка кариера.

– Одбив голем број возбудливи понуди од дома и во странство и се одлучив да отворам ново поглавје во мојата кариера, напиша 38-годишниот Лампард на својата Фејсбук страница.

Лампард најголем дел од неговата кариера (2001-2014) поминал во Челзи и е најдобар стрелец во историјата на клубот со 211 голови. Кариерата ја почна во младинските школи на Вест Хем, играше и за Манчестер Сити и Њу Јорк.

Во својата кариера го освои Интертото купот со Вест Хем, има уште 13 трофеи со Челзи вклучувајќи ги тука и трите во Премиер Лигата, Лигата на шампионите и Лига Европа.

За англискиот национален тим одигра 106 натпревари и постигна 29 гола.

Поврзани вести

Очекувана победа на Рома против Пескара... Во последниот натпревар од 33.коло на фудбалскиот шампионат на Италија одигран синоќа во Пескара, екипата на Рома забележа убедлива победа над последн...
Гарсија со гол во 94. минута му донесе победа на А... Со натпреварот кој се одигра синоќа меѓу Еибар и Атлетик Билбао, а кој заврши со минимална победа на гостите од 1:0, беше комплетирано 33.коло во фудб...
Ставрев ќе го суди дербито Шкендија – Вардар... Еден од најдобрите македонски судии Александар Ставрев ќе ја има улогата на главен арбитер на претстојниот дерби натпревар меѓу Шкендија и Вардар. ...
Гризман го договорил трансферот во Манчестер Јунај... Французинот Антоан Гризман го договорил трансферот во Манчестер Јунајтед и од лето тој ќе биде фудбалер на клубот од „Олд Трафорд“, објавија англискит...
Пиоли поднесе оставка, Интер не му ја прифати... По поразот на Фиорентина (5:4) и продолжување на серијата од пет натпревари без победа, тренерот на Интер Стефано Пиоли поднесе оставка, што не беше п...
Енрике: Меси е најдобар фудбалер во историјата... Тренерот на Барселона, Луис Енрике по синоќешниот триумф над Реал Мадрид рече дека Меси е најдобар играч на сите времиња. Аргентинецот со погодокот...