СДСМ: Kриминалната власт остава јавен долг над 50 проценти

СДСМ: Kриминалната власт остава јавен долг над 50 проценти

„Се потврди дека досегашната криминална власт остава во наследство на граѓаните и на Република Македонија јавен долг од над 50 проценти од БДП!

Тоа го покажуваат вчера објавените податоци од Извештајот на Министерството за финансии, за состојбата на јавниот долг заклучно со 31.12.2016 година.

Тоа значи дека министерот за финансии во заминување, Кирил Миноски, во изборната кампања ги лажел граѓаните дека јавниот долг е намален за 1.4 проценти!

Долгот е се уште на критичното ниво над 50 проценти, како што предупредија и меѓународните финансиски институции, кога изразија загриженост за темпото на задолжувања на државава.

Граѓаните се тие кои ќе ги враќаат огромните долгови во милијарди евра, со камати, што ги направи досегашната неодговорна власт и тие имаат право да знаат колкав е јавниот долг на државата.

Затоа е итно потребна нова Влада според мнозинската волја на граѓаните којашто ќе води реални одговорни политики и којашто посветено ќе работи на стабилизирање на нивото на јавниот долг.

Како што се обврзавме во Планот за живот, јавниот долг ќе мора да се објавува целосно и редовно без исклучоци и политички калкулации. Криењето на јавниот долг ќе биде кривично дело.

Сите кои правеле злоупотреби на парите на граѓаните ќе одговараат“, се вели во соопштението на СДСМ.

Поврзани вести

Британија и Катар формираат заеднички економски ко... Велика Британија формира заеднички економски и трговски комитет што треба да отвори пат за склучување трговски договор меѓу Британија и Катар и остана...
Шекеринска: Спремни сте државата да гори за да спа... Антонио Милошоски призна дека разговорите од „бомбите“ не се монтирани. Вистината е токму во „бомбите“, кога го апсевте Љубе Бошкоски и кога Гордана Ј...
МФ: СДСМ своевремено ненаменски издаваше пет пати ... Министерството за финансии со писмено соопштение реагираше на соопштението на СДСМ. „Издавањето на државни хартии од вредност е редовна активност н...
(ВИДЕО) Шилегов: Фактички убивате деца за да остан... Фактички убивате деца за да останете на власт, обвини портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Ваквата изјава упатена кон членовите на ВМРО-ДПМНЕ предизвик...
СДСМ: Миноски ќе одговори за сите задолжувања, и з... „Недозволиво е Министерството за финансии во период на формирање на новата реформска Влада да продолжува со неконтролираното и нетранспаретно задолжув...
Педесетина компании од Македонија и Косово ги разг... Педесетина микро и мали претпријатија од Македонија и Косово денеска во Скопје ги разгледуваат можностите за меѓусебна соработка. На тет-а-тет сре...