Замрзна Црното Море кај Бургас

Замрзна Црното Море кај Бургас

По повеќе од половина век, водата во Црното Море кај Бургас, одново замрзна, јави БТА.

Ретката појава може да се набљудува од пристаништето „Сарафово”, како и од тамошната Поморска станица.

Ледената покривка се зголемува, поради екстремно ниските температури, соопштија локалните власти.

Бродот „Анастасија”, кој служи за туристички крстарења лете, сега наликува на ледена скулптура.

Поврзани вести

Албанија ја поддржува идејата на Вучиќ за балканск... Албанија го поддржува предлогот на српскиот премиер Александар Вучиќ за царинска унија на Балканот. Овој став го изнесе албанскиот министер за фина...
Хан: Ситуацијата во Црна Гора е прилично деликатна... Европскиот комесар Јоханес Хан оценува дека политичката ситуација во Црна Гора е прилично деликатна со оглед на тоа дека опозицијата го бојкотира собр...
Во Мостар запалено знамето на БиХ... Рано утринава во Мостар е запалено знамето на Босна и Херцеговина, што се наоѓаше на зградата на централните институции, јави Танјуг. Знамето беше ...
Турција може да организира референдум за враќање н... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган истакна дека Турција може да организира референдум за враќање на смртната казна, ако Парламентот не успее да д...
Во Црна Гора 54 милионери при население од 645.000... Во Црна Гора има 54 милионери при население од 645.000 лица, а богатството на најбогатиот граѓанин во земјата се проценува на 14 милиони евра, пишува ...
Иваниќ: Претседателството на БиХ е во тешка криза... Претседателството на Босна и Херцеговина е во криза, изјави денеска во Сараево претседавачот Милан Иваниќ и додаде дека неговиот колега Бакир Изетбего...