„Домина со боја на месо“ објавен на македонски

„Домина со боја на месо“ објавен на македонски

Издавачката куќа „Прозарт Медиа“ го објави на македонски јазик бестселерот „Домина со боја на месо“ на летонскиот писател Зигмундс Скујинш, кој е објавен во 1999 година и продаден во седум милиони копии низ Европа.

– Станува збор за прекрасно напишан надреалистички роман со политичка алегорија. „Домина со боја на месо“ го транспортира читателот помеѓу благородништвото на осумнаесеттиот век и животот на нараторот во модерниот свет. Конекцијата помеѓу двете нарации станува јасна во хипнотичката фантазија на љубовта, страста и загубата, додека Скујинш создава дело со сублимирана уметност кое е забавно, возбудливо, поучно и филозофско, во иста мерка, соопшти издавачот.

Зигмундс Скујинш е еден од најпознатите летонски писатели од крајот на дваесеттиот век. Роден е во Рига во 1926. Неговите дела се преведени во повеќето земји во Европа, а дел од нив се адаптирани во филмови. Добитник е на голем број летонски и меѓународни литературни награди, вклучувајќи животен грант од Летонската државна фондација за културен капитал.

Поврзани вести

Концерт на Весна и Серџо Лаконе во Кавадарци... „Романтична вечер со Весна и Серџо Лаконе“ беше насловен концертот кој синоќа во Кавадарци го одржа овој брачен пар. Весна Дуганова, сега Л...
Почнува џез-викендот во рамки на „Охридско лето“... Фестивалската сцена Долни Сарај од вечерва и наредните три дена ќе пулсира во знакот на џез музиката, како дел од новината воведена од ова фестивалско...
Монодрама „Песни за татковината” на Темелков... Монодрамата „Песни за татковината“ на актерот Петар Темелковски вечер ќе биде изведена пред кривопаланчани на отворената летна сцена на плоштадот Карп...
Концерт на Гоце Стевковски Септет на Скопско лето ... Концерт на Гоце Стевковски Септет ќе биде одржан вечер во Сули ан, во рамки на манифестацијата „Скопско лето 2017“. Гоце Стевковски кој на поширока...
Почнува 29-тата Поетска ноќ во Велестово... Десеттина поети, музичари и уметници од Македонија и странство ќе учествуваат на 29. издание на Поетската ноќ во Велестово што ќе се одржува од денеск...
Џез-викенд на „Охридско лето“, новитет на фестивал... Со концертот на холандско-британското „Доминик Маршал трио“ утревечер на сцената Долни Сарај започнува џез-викенд програмата на годинашниот 57-ми Фест...