Македонија остана на 162. место на најновата ФИФА ранг листа

Македонија остана на 162. место на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација остана на 162 место на рејтинг листата на Светската фудбалска федерација (ФИФА) објавена денсека.

Од репрезентациите кои се заедно со Македонија во квалификациската група за СП 2018 најдобро котира Шпанија (10. место), Италија е 16-та, Албанија 51-ва, Израел се најде на 55. Место, додека најслабо пласиран е Лихтенштајн кој е на 188.место.

Лидер е Аргентина, пред Бразил и Германија, а во ТОП 10 уште се и: Чиле, Белгија, Колумбија, Франција, Португалија, Уругвај и Шпанија.

Поврзани вести

Барди во дебито за Леванте постигна гол... Младиот македонски репрезентативец Енис Барди имаше „деби од соништата“ во дресот на својот нов тим шпанскиот Леванте, за кој уште на првиот одигран н...
Шкендија го потврди пласманот во третата рунда во ... Фудбалерите на Шкендија го потврдија својот пласман во третото квалификациско коло за Лига Европа. Шкендија попладнево на гостувањето во Хелсинки в...
Италијанецот Роки ќе го суди Суперкупот во Скопје... Италијанскиот судија Џанлука Роки е избран да го суди натпреварот од УЕФА Суперкупот, помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед кој што ќе се игра во Ск...
Работнички елиминиран од Лига Европа... Екипата на Работнички го заврши својот настап на европската фудбалска сцена. „Романтичарите“ се поразени од Динамо Минск со 3:0 во реванш дуелот од...
Вардар против Копенхаген ќе игра на арената „Филип... Европската фудбалска федерација (УЕФА) го прифати барањето на македонскиот првак Вардар дуелот од втретото квалификациско коло за Лигата на шампионите...
(ВИДЕО) СДСМ Штип: И покрај силната поддршка од оп... Јане Миланов, координатор на советничката група на СДСМ од Штип денеска одржа прес-конференција на која што кажа дека испаѓањето на Брегалница Штип од...