Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД

Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД

Директорот на американската Национална разузнавачка служба, Џејмс Клапер го демантира новоизбраниот претседател Доналд Трамп дека службата доставила до медиумите доверлив извештај со непотврдени информации за неговата поврзаност со Русија.

Клапер додаде дека истекувањето на податоците многу го вознемирило.

Тој посочи дека разговарал со Трамп за извештајот во кој се тврди дека Русија поседува компромитирачки лични и финансиски податоци за новоизбраниот претседател на САД.

Трамп ги обвини американските разузнавачки служби дека ги дале доверливите документи на медиумите.

– Истакнав дека таквиот документ не е производ на разузнавачката заедница на САД и оти не верувам дека информациите ги дал некој од заедницата, посочи Клепер.

Извештајот содржи недокажани информации од неименувани извори за соработка меѓу блиските соработници на Трамп и Русија за хакирањето на компјутерите на членови на Демократска партија, како и недокажани тврдења за необичните сексуални активности на новоизбраниот претседател на САД.

Поврзани вести

Руски стратешки бомбардери учествуваа во воени веж... Четиридневни заеднички таџикистанско-руски воени вежби завршија денеска во Таџикистан, на кои учествуваа руски стратешки бомбардери, соопшти руското М...
Факти за војната во Сирија Дел од фактите за конфликтот во Сирија што трае веќе седум години. 22,4 милиони - Тоа е бројката на жители во Сирија пред конфликтот во 2011 годин...
Ирачките сили нема да користат тешко оружје во Мос... Ирачките вооружени сили добија наредба да не користат тешко оружје во борбите со припадниците на групата Исламска држава во Мосул, поради зголемување ...
Во Анкона запленети над два тона албанска мархуана... Италијанската полиција во градот Анкона заплани повеќе од два тона мархуана, откриени во камион кој во Италија пристигнал од Албанија. Дрогата била...
Тројца осомничени џихадисти уапсени во Венеција... Три лица се уапсени денеска во центарот на Венеција, под сомнеж дека се припадници на исламистичка џихадистичка ќелија, соопшти италијанската полиција...
„Сериозен одлив на податоци“ при кибер напади на Б... Во текот на февруари германскиот Парламент бил цел на кибер напади, при што се украдени податоди со кои би можело да се влијае на резултатите на сојуз...