Паметните часовници „Самсунг“ од сега компатибилни со уредите на „Епл“

Паметните часовници „Самсунг“ од сега компатибилни со уредите на „Епл“

Двата мега гиганти на технолошката индустрија „Самсунг“ и „Епл“, константо се цел на споредби, па многу често се среќаваат во судските ходници и судници, но на крај сепак излзе дека станува збор за конкуренти, а не на „заколнати непријатели” како што тоа многу често се прикажува.

Впрочем, на одреден начин тие си требаат меѓусебно, бидејќи од секогаш важи правилото дека ништо не може да ве натера да бидете подобар, поквалитетен и попродуктивен од вистинската конкуренција.

Дека тоа е така докажува и објавата од „Самсунг“ поврзана за нивните модели на паметни часовници „Геар С2“, „Геар С3“ и „Геар Фит2“.

Уредите темелени на оперативниот систем „Тизен“, наменет само за „Самсунг“ од сега се компатибилни и со уредите на „Епл“, т.е. конкретно со паметните телефони „Ајфон“.

Значи сите тие кои користат паметни часовници на „Самсунг“ и паметни телефони на „Епл“, сега без никакви проблеми можат да ги користат во пар.

Со наведените три последни модели од „Самсунг Геар“ предуслов е да имате „Ајфон 5“ или понов со верзија иОС мобилен оперативен систем 9.0 или понов.

Поврзани вести

„Aуди А6“ за 2018 година „Ауди“ почна тестови на новата генерација на моделот А6 на јавни сообраќајници, за што сведочат првите фотографии на „камуфлираниот” прототип. Нов...
Снапчет подготвува сопствен смартфон... Компанијата „Снап“, во чија сопственост е апликацијата Снапчет, би можела во иднина на пазарот да пласира сопствен смартфон, а маркетиншката компанија...
Електроник Артс нуди седумдневно бесплатно користе... Доколку сте љубители на видео игрите на Електроник Артс, сега компанијата преку својата претплатничка услуга „Аксес Ориџин“, нуди седумдневен бесплате...
ВИДЕО: Спејс Екс успешно ја лансираше ракетата Фал... По вчерашното одложување, Спејс Екс денеска ја лансираше ракетата која што носи потребни ствари на Меѓународната Вселенска Станица. Ракетата Фа...
Мерцедес годинава ќе започне со производство на ел... Германскиот автомобилски гигант Мерцедес е подготвен за пуштање во производство на првиот камион со целосно електричен погон. Камионот ќе биде бази...
Цукенберг го обнови неговиот манифест за менување ... Основачот на Фејсбук, Марк Цукенберг објави јавно писмо со кое што се вклучи во дискусијата за глобализацијата. Тој изрази загриженост од податокот де...