Турција се надева дека администрација на Трамп „ќе ја исправи грешката“

Турција се надева дека администрација на Трамп „ќе ја исправи грешката“

Турција се надева дека новата американска администрација предводена од Доналд Трамп „ќе ја исправи грешката“ која ја направи Вашингтон кога договори сојузништво со милитантнат група на сириските Курди – Сили за заштита на народот во борба против Исламска држава, изјави денеска турскиот министер за одбрана Фикри Ишик.

Турција ги смета Силите за заштита на народот за огранок на екстремистичката група Курдска работничка партија (ПКК), која е прогласена за терористичка организација во САД и Европска унија.

Поврзани вести

Б92: Томислав Николиќ, сепак, не влегува во претсе... Српскиот претседател Томислав Николиќ најверојатно нема да влезе во трката за нов мандат, неофицијално дознава „Б92“ од кругови блиски до поранешниот ...
Турската армија елиминира 34 борци на ПКК во север... Најмалку 34 борци на Курдската работничка партија (ПКК) загинаа во денешните два напада на турските воени авиони во северен Ирак, соопшти турската арм...
Турција сака да купи руски ракетни системи С-400... Турција пројави интерес за руските противвоздушни ракетни системи С-400 и се водат преговори за евентуална достава, изјави директорот на руската држав...
Бушати: Дијалогот меѓу Белград и Приштина треба да... Албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати смета дека дијалогот меѓу Белград и Приштина е своевидна платформа за нормализирање на односите...
Како едно хрватско село заглави во Србија?... Јутарњи лист - Загреб Во населбата Кенџија, која катастарски се води како територија на Хрватска, иако се наоѓа на српскиот брег на Дунав, останаа ...
Внатре во партиите слаба демократија... Нови Лист - Риека Уште една последица од семоќните партиски шефови. Речиси ниту една партија во Хрватска нема силен претседател на партија во Загре...