Турција се надева дека администрација на Трамп „ќе ја исправи грешката“

Турција се надева дека администрација на Трамп „ќе ја исправи грешката“

Турција се надева дека новата американска администрација предводена од Доналд Трамп „ќе ја исправи грешката“ која ја направи Вашингтон кога договори сојузништво со милитантнат група на сириските Курди – Сили за заштита на народот во борба против Исламска држава, изјави денеска турскиот министер за одбрана Фикри Ишик.

Турција ги смета Силите за заштита на народот за огранок на екстремистичката група Курдска работничка партија (ПКК), која е прогласена за терористичка организација во САД и Европска унија.

Поврзани вести

Комисијата за ЕУ во Бундестагот ќе расправа за Зап... Комисијата за европски прашања при долниот дом на Германскиот парламент за утре закажала седница на која што централна тема треба да бидат состојбите ...
Вучиќ одби да патува во Косово... Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека нема утре да отпатува во Косово, бидејќи не прифаќа уцени од Приштина, јави Танјуг. – Не доаѓа предви...
Хрватска и понатаму над европскиот просек по бројо... На патишта во Европската унија во 2016 година загинале 25.000 луѓе што е за два отсто помалку во однос на 2015 година, а во Хрватска таа цифра е над е...
Косовската влада му дозволи предизборен престој на... Косовската влада му дозволи на српскиот премиер и кандидат за претседател,Александар Вучиќ да го посети Косово,во рамки на неговите предизборни активн...
Анкара со предупредување до Европа да не се меша в... Анкара ја предупреди Европа да не се меша во референдумот во Турција за промена на Уставот и проширување на овластувањата на претседателот Реџеп Таип ...
Ерјавец: Стабилноста на Западен Балкан е стратешки... Стабилноста и развојот на регионот на Западен Балкан се од стратешка важност за Европската унија, порача денеска словенечкиот министер за надворешни р...