Џорџ Лукас отвора Музеј на наративната уметност во Лос Анџелес

Џорџ Лукас отвора Музеј на наративната уметност во Лос Анџелес

Творецот на филмскиот серијал „Војна на ѕвездите“, Џорџ Лукас соопшти дека решил да изгради Музеј на наративна уметност во Лос Анџелес, чија градба би чинела околу милијарда долари.

Во музејот ќе бидат изложени уметнички дела во сопственост на Лукас, вклучително и цртежи, илустрации и дигитални творби поврзани со серијалот филмови „Војна на свездите“, а ќе биде презентирана и историјата и еволуцијата на визуелните филмски ефекти.

Првично, Лукас планираше овој музеј да го отвори во Чикаго, но се откажа од оваа идеја поради законски проблеми околу земјиштето на кое требаше да биде изградена градбата.

Локацијата на која ќе биде граден музејот се наоѓа во близина на Универзитетот на Јужна Калифорнија, каде Лукас студирал филамска уметност.

Поврзани вести

Марија Маленкова освои прво место во латино танц н... Марија Маленкова освои прво место во јуниор соло категоријата во латино танц на интернационалниот танцов натпревар во Грција „Кавала опен 2017“ на кој...
Стив Карел станува секс симбол... Глумецот Стив Карел, кој е најпознат по улогите во хит серијата „Канцеларија", филмот „40-годишен девственик“ и бројни комедии од последниве две десет...
Сите сакаат да знаат кој е новиот мистериозен љубо... Мегапопуларната пејачка од Барбардос Ријана има војска верни фанови, кои следат се што таа прави. Токму затоа не се чудни фотографиите каде Ријана ...
Миранда Кер и по венчавката им проблеми поради пор... Австралискиот модел Миранда Кер на американското Министерство за првда му предаде накит вреден 8,1 милион долари, што го добила од поранешното момче, ...
Пожарникари си играле со вода и за малку ќе го осл... Непримерна шега на млади пожарникари-доброволци во Полска, кои решиле градоначалникот на местото Продавница во западниот дел на земјата да го испрскаа...
ВИДЕО: Водителка се онесвести во текот на пренос в... На водителка на пакистанската телевизија „92 Њуз“ и се слоши во текот на пренос во жив, при што таа се онесвести пред вклучените камери. Во текот и...