Алпите без снег: Туристите креваат раце од скијачкиот рај

Алпите без снег: Туристите креваат раце од скијачкиот рај

Илјадници туристи зимава се откажаа од минување на зимскиот одмор на Алпите, бидејќи регионот соопшти дека настапила сушна сезона.

Заради необично високите температури за овој период од годината, бројните одморалишта беа присилени максимално да ги напрегнат своите машини за правење вештачки снег, што доведе до трошење на резервите од вода.

Доколку до викендов нема нов снег, овие машини ќе бидат забранети во повеќе од 50 одморалишта во Горна Савоја, во која речиси два месеца нема природни врнежи.

Сателитските снимки покажаа дека во Алпите речиси и воопшто да нема снег. Исклучок единственоо се малите наноси од снег во Италија и Австрија, со висина до пет сантиметри.

И покрај тоа што одморалиштата можат да ги користат природните резерви од планинска вода, многу од нив, сепак, пресушија.

Поврзани вести

ВИДЕО: Тајна, која се крие под хотелот на славните... Култниот њујоршки хотел „Волдорф Асторија“ наскоро ќе ги затвори вратите, а кога повторно ќе ги отвори, за три години, само еден мал дел од зградата, ...
(ВИДЕО) Нова кинеска атракција: Шеталиште на вода ... Кинезите од северозападната провинција Гуиџо со цел да привлечат туристи поставија огромно шеталиште на реката Хонгшуи. Просторот е долг 50 киломе...
Човекот кој патува онаму каде што не смее да се па... Германецот Коља Спори е човек, кој е светски патник во витинска смисла на зборот, но за разика од останатите, тој не ужива на Бали и во Канкун, не оди...
Новата зграда на Филхармонијата во Хамбург прерасн... По 10 години изградба и повеќекратно пречекорување на буџетот, во средата во Хамбург, на спектакуларен начин, беше отворена новата зграда на Филхармон...
Сте го посетиле Бодрум, без да посетите едно од се... Мавзолејот во Халикарнас, денешен Бодрум, едно од седумте светски чуда на стариот свет, ќе биде обновен, пишува турскиот весник „Хуриет“. Во момент...
Необичната страна на Виена Во музејот на магионичарски трикови во Виена можете да доживеете волшебни моменти. Над 3.000 магионичарски кутии од последните три века и од целиот св...