ОБСЕ: Во Гвантанамо има уште 59 затвореници

ОБСЕ: Во Гвантанамо има уште 59 затвореници

Директорот на канцеларијата на ОБСЕ за Демократски институции и човекови права, Михаел Георг Линк настојува за продолжување на потребата за затворање на Гвантанамо, затворот на Куба без понатамошно одлагање, се вели во соопштение од таа организација.

Во тој затвор моментно се уште 59 затвореници.

– Притвор без обвинување или судење, недостиг од одговорност за злоупотреба вклучително и измачување и други малтретирања во Гвантанамо се вршат спротивно на обврските на САД како членка на ОБСЕ, наведува Линк.

Тој додава дека затвор без правда и злоставување немаат место во демократското општество засновано на почитување на правото, човековите права и слободи.

Американскиот затвор Гвантанамо отворен е на 11 јануари во 2002 година, и вкупниот број затвореници кои таму биле е 780, а голем дел од нив се држени без судење или обвинение.

Моментно таму се 59 затвореници, и нивниот трансфер во други држави продолжува.

– Се надевам дека новата администрација ќе ја препознае важноста за строго придржување кон човековите права во борбата против тероризмот, нагласува Линк.

Поврзани вести

ОН на меѓународна конференција собраа 1,1 милијард... Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека меѓународните донатори на хуманитарната конференција одржана во Женева, в...
Фондациите „Конрад Аденауер“ и „Фридрих Еберт“ бил... Фондациите „Конрад Аденауер“ блиска на ЦДУ на канцеларката Меркел и „Фридрих Еберт“ која е основана од Социјалдемократите (СПД) биле цел на кибер напа...
Лидерите од ЕУ бараат олеснувања од Британија за е... Лидерите од ЕУ ќе бараат од Велика Британија да им одобри постојан престој на европските државјани, кои ќе пристигнат во земјата пред 2019 година и ќе...
Нетанјаху ја откажа средбата со Габриел, „Специјал... Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху ја откажа средбата со германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел кој денеска е во посета на Израе...
Јавно сослушување на претседателот на ПССЕ Педро А... Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) на јавна дебата го сослуша својот претседател Педро Аграмунт, откако за првпат во историјата на П...
Европол и Интерпол конфискуваа фалсификувана храна... Повеќе од 9.800 тони фалсификувана храна и 26,4 милиони литри пијалаци првенствено алкохолни, во вредност од 230 милиони евра се конфискувани во опера...