Македонија против Тунис во првиот настап на СП 2017

Македонија против Тунис во првиот настап на СП 2017

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на 25. Светското првенство што се одржува во Франција. Избраниците на селекторот Лино Червар за противник ќе го имаат Тунис.

Дуелот почнува во 17 часот и 45 и ќе се игра во Мец каде ќе се одржуваат сите натпревари од Б групата.

На другите две средби од 1.коло во оваа група се среќаваат:

Словенија – Ангола (14 часот) и
Шпанија – Исланд (20:45 часот).

Покрај натпревари од Б групата, денеска во Нант ќе се одиграат и преостанатите два дуела од А групата. Двојките се:

Русија – Јапонија (17:45 часот) и
Полска – Норвешка (20:45 часот).

На првиот меч од оваа група со кој беше отворен Мундијалот, синоќа во Нант, домаќинот Франција го победи Бразил со 31:16.

Поврзани вести

Прв пораз на ракометарките на Вардар сезонава во Л... Ракометарките на Вардар го доживеаја првиот пораз сезонава во десеттиот одигран натпревар во Лигата на шампионките. Вардарки вечерва пред својата...
Ракометарките на Вардар го пречекуваат Будуќност в... Македонскиот ракометен првак Вардар, која е единствената екипа сезонава во Лигата на шампионките без пораз, попладнево пред својата публика ќе игра пр...
Убедлива победа на ПСЖ против Шафхаузен... Ракометарите на Париз Сен Жермен забележаа убедлива победа во дуелот против швајцарскиот тим Кадетен Шафхаизен во натпревар од 12. коло во Лигата на ш...
Вардар го победи Целје и се врати на врвот на табе... Ракометарите на Вардар со победата над Целје се вратија на првото место во својата група во Лигата на шампионите. Македонскиот шампион Вардар попл...
Ракометарките на Астраханочка славеа победа над Ту... Екипата на Астраханочка забележа победа над Турингер со 26-24 во воведниот натпревар од 4.коло на втората фаза во ракометната Лига на шампиони. Ова...
Вардар домаќин на Целје во дуел од Лигата на шампи... Македонскиот првак Вардар попладнево пред својата публика во СЦ „Јане Сандански“ ќе го пречека словенечкиот Целје во натпревар од ракометната Лига на ...