Смартфоните се поопасни отколку што мислиме

Смартфоните се поопасни отколку што мислиме

Повеќето луѓе знаат дека предолгото гледање во смарт уредот е штетно, но новите истражувања покажуваат дека ситуацијата е далеку позагрижувачка, пишува списанието „БМЦ Офтамолоџи“.

Испитувањето е извршено врз 916 деца во Јужна Кореја, на возраст меѓу седум и 12 години, од кои дури 97 отсто користеле смартфони повеќе од три часа дневно.

Во написот се наведува дека кај децата кои прекумерно го користат својот телефон, се појавува синдромот „суво око“. А пак, кај оние кои еден месец биле лишени од своето омилено хоби, симптомите се повлекле.

„Суво око“ или ксерофталмија е состојба во која очите не солзат доволно, што предизвикува црвенило и иритација.

Кога „се џариме“ во таа волшебна направа, просто се случува да трепкаме поретко, што е причина за помала влажност на самото око.

Поврзани вести

Затворени AlphaBay и Hansa, два од најголемите паз... Два од најголемите пазари на „дарк веб“ денес беа затворени по голема меѓународна истрага и акција. AlphaBay и Hansa беа поврзува со нелегална трго...
ВИДЕО: Веќе од следната година ќе може да купите р... Во многу филмови и цртани во кои што се претставува иднината, во кујна може да се забележат како роботи ја спремаат храната, а со робото Моли таа фант...
„Хјундаи“ сака до 2021 година да стане најпродаван... Јужнокорејската компанија „Хјундаи“ пред себе си постави многу амбициозна цел, сака до 2021 година да стане најпродаваната автомобилска марка во цела ...
ВИДЕО: Панорамски лет над Плутон... Научници од американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) врз основа на фотографиите и податоците што ги испрати леталото „Њу Хора...
ОПЕК ја зголеми проценката за продажба на електрич... Организацијата на државите извозници на нафта (ОПЕК) ја зголеми за петпати долгорочната проценка за продажба на електрични и плаг-ин хибридни автомоби...
„Мајкрософт“ се здружи со Бе-Ем-Ве за воведување С... „Мајкрософт“ и Бе-Ем-Ве го проширија своето партнерство за да овозможат користење на Скајп во автомобилите со АјДрајв систем на германската компанија....