„Мерцедес“ подготвува „ѕверка“ од 1.000 коњски сили

„Мерцедес“ подготвува „ѕверка“ од 1.000 коњски сили

Хиперавтомобилот на кој работи германскиот производител „Мерцедес-АМГ“ ќе се нарекува „Проект Уан“ (Project One), а од кај производителот наведуваат дека станува збор за автомобил што во основа ќе претставува возило во ранг на болид на Формула 1, што ќе биде можно да се вози легално по јавните патишта.

„Проект Уан“ ќе има хибриден погонски систем, а една од неговите компоненти ќе ја сочинува бензинскиот В6 турбо агрегат што се користи во трките од „Ф1“ . Бензинецот, што силата ќе ја испраќа на задната осовина, ќе има помош од електромотор што ќе ги придвижува предните тркала.

Вкупната сила на хибридниот погонски систем ќе надминува 1.000 кс (735 кW), а производителот тврди дека станува збор за „веројатно најфасцинантниот спортски двосед што кога било е возен по јавните саобраќајници“.

Се очекува „Проект Уан“ да биде претставен во втората половина на 2017 година, а како можен датум за премиерата се споменува септември и саемот на автомобили во Франкфурт.

Овој ексклузивен спортски автомобил, што е развиен по повод одбележувањето на 50-годишнината на АМГ одделението, според некои информации, ќе биде изработен во само 200 или 300 примероци, додека неговата цена ќе се движи околу 2,4 милиона евра.

Поврзани вести

Објавени првите фотографии на новата „Киа Стоник“... На интернет беа објавени првите фотографии на новиот поткомпактен СИВ модел на корејскиот производител „Киа“, наречен „Стоник“. По „Хјундаи“, кој ...
„Шкода“ го прослави производството на четири милио... Моделот на „Шкода“ од Б сегментот „Фабија“ е во производство од 1999 година, а честа да биде четиримилионити произведен примерок и припадна на третата...
„Фолксваген Е-Ап“ претставен на Меѓународниот саем... На Меѓународниот саем за енергетика „Енерга” под слоганот „Едноставно електричен”, „Фолксваген“ ја претстави електричната верзија на својот мал градск...
„Фиксер“ се враќа во игра – пристигнува ново... Креаторот на моделот „Карма“, Хенрик Фискер, ја објави првата фотографија на новата луксузна спортска електрична лимузија - моделотр „Eмоушн“ (Emotion...
ВИДЕО: Прикажан првиот „тизер“ од „Фолксваген Поло... Компанијата „Фолксваген“ ја објави „тизер“ фотографијата од која се гледа детал од стоп светлата и страничниот дел на новиот модел на „Поло“ за 2018. ...
„Ауди“ го претстави најбрзиот сериски кабриолет „Р... Една година по лансирањето на регуларниот модел „Ауди Р8 В10 Спајдер“, на пазарот пристигнува и екстремната „Плус“ верзија. Како и купе варијантата...