Аукција на лични предмети на Александар Хамилтон

Аукција на лични предмети на Александар Хамилтон

Благодарение на успехот на бродвејскиот мјузикл „Хамилтон“, аукциската куќа на „Сотбис“ очекува документите и оставината на Александар Хамилтон да достигнат прилично солидна цена, поголема од почетната.

Музичкиот спектакл, меѓу другото, освои и Пулицерова награда, „Греми“ и рекорден број номинации на овогодишното доделување на наградите „Тони“, вкупно 16.

Се работи за биографски мјузикл за еден од основачите и уставотворците на САД, Александар Хамилтон, кој живеел во 18 век и кој бил прв американски министер за финансии во историјата.

Меѓу понудените предмети се љубовни писма на Хамилтон до неговата сопруга Елиза. Се предвидува тие да достигнат цена од 15.000 до 20.000 долари.

Едно од нив содржи и прамен од косата на американскиот државник и тоа се очекува да биде продадено за 25.000 долари.

Поврзани вести

ФБИ има недостиг од кибер експерти бидејќи голем д... Кибер напади стануваат се почести и се поголема закана за владите низ светот, особено откако мета почнаа да стануваат и изборите, со што се загрозува ...
Hasta la vista за Терминатор Терминаторот, познатиот киборг кој што патува низ времето, по се изгледа нема да се враќа повторно во кината. Извори блиски до студиото „Парамаунт“ ка...
Русија ќе настапува на Евровизија преку сателит?... Европската унија на јавни емитери (ЕБУ) и понуди на руската пејачка Јулија Самојлова, откако украинските власти и забранија влез во Украина, да настап...
Преминот на летното сметање на времето не влијае в... Преминот од зимско на летното сметање на времето не влијае многу врз луѓето и нивниот организам, за разлика од, на пример, патување на растојание од п...
Премиера на Power Rangers, ФХ3Х работеа на ефектит... Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х беше дел од визуелните ефекти на филмот Power Rangers, кој од вечер ќе почне да се прикажув...
ФОТО: „МИЛЕСИМЕ“ – Ковчег за вино од 100.000... Француската компанија „Т.Т.Трункс“ го претставува своето ново ремек дело. Станува збор за импресивниот „МИЛЕСИМЕ Трунк Т512“ ковчег, што е креиран за ...