Јотовски избори второ коло на фјучрсот во Мајами

Јотовски избори второ коло на фјучрсот во Мајами

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски се пласира во второто коло на фјучрсот во Мајами, откако го совлада Рикардо Хочевар (Бразил) со 2-0.

Во првиот сет Македонецот не загуби ниту еден гем (6:0), а во вториот беше 6:4.

Во следната рунда противник на Јотовски ќе биде шпанскиот тенисер Мигуел Семлер.

Поврзани вести

Ѓорческа го мина првото коло на ИТФ турнирот во Ту... Македонската тенисерка Лина Ѓорческа оствари победа во 1.коло на фјучрсот во Тунис што се игра за награден фонд од 60.000 долари. По голема борба и...
Винчи против вајлд-картите Италијанската тенисерка Роберта Винчи е првата противничка на Марија Шарапова која се враќа на терените по 15-месечната суспензија поради користење не...
Мареј и натаму лидер пред Ѓоковиќ на АТП листата... Британскиот тенисер Енди Мареј и натаму е лидер на АТП ранг листата, но сега со помала бодовна разлика од второ рангираниот Новак Ѓоковиќ. Иако двајца...
Пад од две места на Ѓорческа на новата ВТА листа... Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа, повеќе не е меѓу најдобрите 200 тенисерки во светот. Ѓорческа, која на турнирот во Кјасо, Швјацарија, в...
ВИДЕО: Надал испиша историја на современиот тенис... Рафаел Надал ја освои титулата на Мастерсот во Монте Карло. Тој во два сета 6:1, 6:3 беше подобар од Алберт Рамос-Вињолас. Шпанецот Рафаел Надал ис...
Бесплатен час по тенис на терените на СЦ „Борис Тр... На ВИП тениските терени во спортскиот центар „Борис Трајковски“ денеска се одржа вториот бесплатен час по тенис на кој сите заинтересирани лица на воз...