Комисија на Сенатот на САД го поддржа членството на Црна Гора во НАТО

Комисија на Сенатот на САД го поддржа членството на Црна Гора во НАТО

Комисијата за надворешни работи на американскиот Сенат синоќа усвои резолуција со која се поддржува членството на Црна Гора во НАТО.

Како што јави ТАСС, ова е втора ваква резолуција поддржана од сенатската Комисија за надворешни работии, по онаа од минатата година, по која до крајот на 2016 година Сенатот не се произнесе.

Претседателот на Комисијата, републиканскиот сенатор Боб Коркер, по гласањето, изрази задоволство што ова сенатско тело повторно ги поддржа аспирациите на Црна Гора за членство на НАТО и изрази надеж дека овој пат Резолуцијата ќе биде одобрена и од Сенатот.

Согласно американското законодавство, договорите за прием на нови членки во НАТО треба да бидат поддржани од најмалку две третини од членовите на Сенатот.

Поврзани вести

Албанија ја поддржува идејата на Вучиќ за балканск... Албанија го поддржува предлогот на српскиот премиер Александар Вучиќ за царинска унија на Балканот. Овој став го изнесе албанскиот министер за фина...
Хан: Ситуацијата во Црна Гора е прилично деликатна... Европскиот комесар Јоханес Хан оценува дека политичката ситуација во Црна Гора е прилично деликатна со оглед на тоа дека опозицијата го бојкотира собр...
Во Мостар запалено знамето на БиХ... Рано утринава во Мостар е запалено знамето на Босна и Херцеговина, што се наоѓаше на зградата на централните институции, јави Танјуг. Знамето беше ...
Турција може да организира референдум за враќање н... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган истакна дека Турција може да организира референдум за враќање на смртната казна, ако Парламентот не успее да д...
Во Црна Гора 54 милионери при население од 645.000... Во Црна Гора има 54 милионери при население од 645.000 лица, а богатството на најбогатиот граѓанин во земјата се проценува на 14 милиони евра, пишува ...
Иваниќ: Претседателството на БиХ е во тешка криза... Претседателството на Босна и Херцеговина е во криза, изјави денеска во Сараево претседавачот Милан Иваниќ и додаде дека неговиот колега Бакир Изетбего...