Најмалку 22 повредени при судар на два воза кај Нови Сад

Најмалку 22 повредени при судар на два воза кај Нови Сад

Најмалку 22 лица се повредени синоќа при судар на патнички и товарен воз во близина на српскиот град Нови Сад, јави Танјуг.

Според директорот на железничкото претпријатие „Србијавоз“, Југослав Јовиќ, при несреќата потешко се повредени четири лица, додека останатите 18 минале со полесни повреди.

– Сите повредени се вон животна опасност, но засега немаме инфромации колкумина од нив ќе бидат задржани на болничко лекување, рече Јовиќ.

Според извори во српското Министерство за градежништво, сообраќај и инфраструктура, несреќата се случила кога патничкиот, што сообраќал на релација Нови Сад – Сомбор, удрил во последниот вагон од товарната композиција што се движела пред него.

Во време на сударот патничкиот воз се движел со брзина од 15 километри на час.

Засега не се познати причините за сударот, како ни зошто двата воза се движеле по ист колосек.

Поврзани вести

Албанија ја поддржува идејата на Вучиќ за балканск... Албанија го поддржува предлогот на српскиот премиер Александар Вучиќ за царинска унија на Балканот. Овој став го изнесе албанскиот министер за фина...
Хан: Ситуацијата во Црна Гора е прилично деликатна... Европскиот комесар Јоханес Хан оценува дека политичката ситуација во Црна Гора е прилично деликатна со оглед на тоа дека опозицијата го бојкотира собр...
Во Мостар запалено знамето на БиХ... Рано утринава во Мостар е запалено знамето на Босна и Херцеговина, што се наоѓаше на зградата на централните институции, јави Танјуг. Знамето беше ...
Турција може да организира референдум за враќање н... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган истакна дека Турција може да организира референдум за враќање на смртната казна, ако Парламентот не успее да д...
Во Црна Гора 54 милионери при население од 645.000... Во Црна Гора има 54 милионери при население од 645.000 лица, а богатството на најбогатиот граѓанин во земјата се проценува на 14 милиони евра, пишува ...
Иваниќ: Претседателството на БиХ е во тешка криза... Претседателството на Босна и Херцеговина е во криза, изјави денеска во Сараево претседавачот Милан Иваниќ и додаде дека неговиот колега Бакир Изетбего...